Audyt energetyczny to praktyczne narzędzie, które umożliwia osiągnięcie lepszych wskaźników efektywności energetycznej w zakładach produkcyjnych. Dzięki świadomemu zarządzaniu energią, w oparciu o normy ISO, firmy mogą obniżyć wydatki na energię, ograniczając jednocześnie negatywny wpływ działalności na środowisko naturalne i budując wizerunek proekologicznego przedsiębiorstwa.
Co to jest audyt energetyczny?
Audyt efektywności energetycznej przedsiębiorstwa to usługa polegająca na zidentyfikowaniu obszarów znaczących strat oraz wskazaniu propozycji działań, które pozwoliłyby zwiększyć efektywność wykorzystania energii w procesach technologicznych i instalacjach pomocniczych.
Jakie korzyści niesie za sobą audyt energetyczny firmy?
Przemysłowy audyt energetyczny przedsiębiorstwa może być realizowany z wykorzystaniem różnych metod – w zależności od przeznaczenia obiektów oraz specyfiki pracy zakładu. Pierwszy etap obejmuje zebranie danych o zużyciu energii elektrycznej, paliw i ciepła. Następnie audytor opracowuje strategię optymalizacji zużycia energii. Ostatnim etapem działań jest stworzenie planu wdrożenia inwestycji.
Czy audyt energetyczny firmy jest obowiązkowy?
Zgodnie z dyrektywą unijną EED audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy w przypadku firm, które zatrudniają co najmniej 250 pracowników, i których roczny obrót przekracza 50 mln euro (lub kwota bilansowa wynosi co najmniej 43 mln euro). Audyt energetyczny firmy powinien być dokonywany przez niezależnych ekspertów raz na 4 lata. Na tej podstawie można zaplanować i wdrożyć zmiany prowadzące do lepszego wykorzystania energii, co w konsekwencji pozwala uzyskać realne oszczędności i usprawnić działania organizacyjne i operacyjne w zakładzie pracy.
Czy audyt energetyczny jest obowiązkowy dla każdej dużej firmy? Nie. Wyjątek stanowią zakłady, które wykonały audyt we własnym zakresie w oparciu o wdrożony wcześniej system zarządzania środowiskowego bądź zarządzania energią. Przepisy nie obejmują także małych i średnich przedsiębiorców. Obowiązkowy audyt energetyczny 2023 to wymóg ustawowy. Przedsiębiorca, który nie zleci badania bieżącego zużycia nośników energii w firmie, podlega karze pieniężnej w wysokości 5% przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym.
Ile kosztuje audyt energetyczny przedsiębiorstwa?
Wydatki na energię stanowią jeden z największych kosztów stałych w przedsiębiorstwach. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy szukają sposobów na obniżenie opłat eksploatacyjnych. Jak ma się do tego audyt energetyczny? Cena energii stale rośnie, dlatego jedynym wyjściem pozostaje optymalizacja energetyczna. Działania zaproponowane przez audytora mogą przyczynić się do zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię końcową, co przekłada się na oszczędności dochodzące do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Chcesz obniżyć koszty energii elektrycznej? Sprawdź, ile kosztuje tani prąd dla firm!
Zatem ile kosztuje audyt energetyczny? Koszty przeprowadzenia audytu zależą od wielu czynników, dlatego usługa wymaga indywidualnej wyceny. Wykonanie audytu jest obligatoryjne dla każdej dużej firmy. Przedsiębiorcy mogą jednak liczyć na dofinansowanie w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.
Kiedy należy przeprowadzić pierwszy audyt energetyczny?
Każdy duży przedsiębiorca, który dopiero wchodzi na rynek, ma obowiązek podjąć działania nakierowane na wykonanie audytu energetycznego, a następnie przekazać zawiadomienie Prezesowi URE o przeprowadzonej analizie. Obowiązek ten jest nałożony na przedsiębiorcę po sprawdzeniu kryterium finansowego oraz zatrudnieniowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.