Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 061.70 USD (-0.44%)

Srebro

81.34 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

103.14 USD (+1.44%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.72%)

Miedź

5.76 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.52 PLN (+2.01%)

KGHM Polska Miedź S.A.

282.60 PLN (-0.49%)

ORLEN S.A.

128.40 PLN (-0.33%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.48 PLN (+0.89%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.22 PLN (+2.22%)

Enea S.A.

21.06 PLN (+2.03%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (-0.82%)

Złoto

5 061.70 USD (-0.44%)

Srebro

81.34 USD (-3.06%)

Ropa naftowa

103.14 USD (+1.44%)

Gaz ziemny

3.13 USD (-3.72%)

Miedź

5.76 USD (-1.19%)

Węgiel kamienny

126.65 USD (-1.82%)

Górnictwo: W pawłowickiej kopalni powstaje innowacyjny system odmetanowania nieczynnych wyrobisk

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Żałoba w Pawłowicach potrwa do niedzieli 24 kwietnia

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W kopalni Pniówek powstaje innowacyjny system odmetanowania nieczynnych wyrobisk w ramach projektu pod nazwą „Reduction of methane emissions from post-mining goafs to minimise their inflow into VAM”.

Celem innowacyjnego sposobu odmetanowania zrobów poeksploatacyjnych, poprzez uruchomienie specjalnie zaprojektowanej instalacji, jest ograniczenie emisji metanu z takich zrobów do powietrza wentylacyjnego i powietrza atmosferycznego.

- Ten sposób odmetanowania bez wątpienia będzie na drugiej pozycji listy priorytetów związanych z zagrożeniem metanowym. Na pierwszym nadal pozostanie zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom i kopalni – zwraca uwagę dr hab. inż. Stanisław Trenczek, p.o. kierownika Zakładu Aerologii Górniczej Głównego Instytutu Górnictwa.

W kopalni Pniówek rozpoczęto badania naukowe i prace rozwojowe mające na celu – jak wskazuje tytuł projektu – ograniczenie emisji metanu ze zrobów poeksploatacyjnych w celu zminimalizowania udziału tego metanu w powietrzu kopalnianym odprowadzanym szybami wentylacyjnymi do powietrza atmosferycznego.

- Do niedawna największą wagę przywiązywano do efektywności klasycznego odmetanowania pokładu węgla i jego otoczenia, które jest prowadzone w rejonie ściany wydobywczej w czasie prowadzonej przez nią eksploatacji danego metanowego pokładu. I trudno się temu dziwić, gdyż z jednej strony wpływa to na wzrost poziomu bezpieczeństwa pracowników zatrudnionych w rejonie takiej ściany i całej kopalni, a z drugiej – na poprawę efektywności wydobycia węgla. Niezależnie od takiego klasycznego odmetanowania, i tak po zakończeniu eksploatacji pokładu węgla daną ścianą wydobywczą metan nadal się wydziela do zrobów poeksploatacyjnych, a część tego metanu migruje poprzez rozszczelinowane skały do powietrza wentylacyjnego, a następnie do powietrza atmosferycznego. Do niedawna, jeśli tylko spełnione były bezpieczne warunki dotyczące dopuszczalnego stężenia metanu w powietrzu wentylacyjnym, to takimi nieszczelnościami w zasadzie się specjalnie nie zajmowano. Podsumowując, można przyjąć, że różnica innowacyjnego systemu odmetanowania od dotychczas stosowanych systemów polega na dodatkowym ujmowaniu metanu ze zrobów poeksploatacyjnych i jego zagospodarowaniu w silnikach gazowych produkujących energię elektryczną lub elektryczną i cieplną, przez co ograniczona zostanie emisja metanu do powietrza atmosferycznego – zwraca uwagę dr hab. inż. Stanisław Trenczek.

- Działania mające na celu ograniczanie emisji metanu do powietrza kopalnianego, a tym samym do powietrza atmosferycznego, prowadzone są z pełnym zaangażowaniem jednostek naukowych, kopalni Pniówek i Jastrzębskiej Spółki Węglowej, co daje duże szanse na sukces – podkreślił naukowiec.

Rezultaty tego będą wymierne zarówno w związku z ograniczeniem emisji gazów cieplarnianych, jak i mniejszymi opłatami za emisję metanu, a także produkcją energii elektrycznej i cieplnej tak ujmowanego metanu spalanego w silnikach gazowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Śladami rodu Borsigów

Na terenie obecnego Zabrza potęgę przemysłową budowało niegdyś kilka rodów fabrykanckich. Jednym z nich byli Borsigowie, ród niemieckich przemysłowców, który odegrał kluczową rolę w industrializacji Śląska. Założycielem potęgi był August Borsig, twórca fabryk lokomotyw i zakładów przemysłowych (m.in. w Zabrzu/Biskupicach). Rodzina ta znacząco wpłynęła na krajobraz przemysłowy regionu, budując kopalnie i huty, a także inwestując w infrastrukturę społeczną. Pozostawili po sobie niemało pamiątek, w tym kopalnię Ludwik, osiedle patronackie Borsigwerk czy biskupicki zameczek. Historię rodu przypomniały Wrazidloki, zabierając nas w podróż po Biskupicach, a przy okazji po terenie dawnej kopalni.

Deja: Duża redukcja zatrudnienia w PGG to największe wyzwanie w historii

Polska Grupa Górnicza zatrudnia 35 tysięcy osób. W tym roku zakładamy zmniejszenie zatrudnienia o około 14 proc., to jest około 5 tysięcy pracowników. To największe wyzwanie w historii naszej spółki - mówi Łukasz Deja, prezes Polskiej Grupy Górniczej w rozmowie z portalem WNP.

Spór o dyrektywę ETS2: PiS za anulowaniem, rząd za przesunięciem

Rząd powinien zwrócić się do Komisji Europejskiej o wycofanie się z dyrektywy ETS2, która w Polsce uderzy w najbiedniejszych - uważa Ireneusz Zyska (PiS). Wiceminister klimatu i środowiska Urszula Zielińska przyznaje, że rząd chciałby opóźnienia ETS2, ale zarazem oznacza to mniej pieniędzy na transformację energetyczną.

Metan jeszcze groźniejszy

Które z polskich kopalń emitują do atmosfery najwięcej metanu, a które nie radzą sobie najlepiej z jego zagospodarowaniem? Na te pytania będzie coraz trudniej znaleźć odpowiedź. Spółki węglowe nie palą się do ujawniania takich informacji, bo też niewiadomą jest to, jak bardzo unijne regulacje metanowe uderzą w sektor wydobywczy węgla kamiennego. A może być to uderzenie bolesne.