Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach rozpoczynają ważny eksperyment polegający na przetestowaniu innowacyjnej technologii hydrootworowej eksploatacji węgla brunatnego w warunkach złoża Bełchatów. Poprzedzą go testy wstępne na złożu węgla kamiennego Kopalni Doświadczalnej Barbara w Mikołowie.
W wielu europejskich krajach znajdują się złoża węgla brunatnego, których eksploatacja klasyczną metodą odkrywkową jest niemożliwa ze względów środowiskowych lub infrastrukturalnych. Istotne jest więc opracowanie innych, mniej inwazyjnych metod wydobycia z takich pokładów. Jedną z nich jest metoda hydrootworowa Hydraulic Borehole Mining (HBM).
Urabiany wodą
– Polega na eksploatacji węgla strumieniem wody o wysokim ciśnieniu przez otwory wielkośrednicowe wiercone z powierzchni terenu do spągu złoża. Po wykonaniu odwiertu, do otworu opuszcza się wielofunkcyjne urządzenie urabiająco-wydobywcze składające się z kolumny rur i obrotowej głowicy hydraulicznej, na której zainstalowane są dysze tnące strugą wody. Są one narzędziem urabiającym pokład węgla. Eksploatacja prowadzona jest warstwami od spągu ku stropowi złoża, formując cylindryczną komorę o promieniu kilku metrów. W dolnej jej części osadza się urobiony węgiel wraz z wodą. Urobek wynoszony jest na powierzchnię rurą przy wykorzystaniu tzw. podnośnika wodno-powietrznego – wyjaśnia dr inż. Jacek Skiba z Zakładu Aerologii Górniczej Głównego Instytutu Górnictwa.
Co ciekawe, technologia ta miała swoje początki w późnych latach osiemdziesiątych! Jej pionierem był Wiesław Jura, ówczesny wicedyrektor ds. badań GIG. Pierwsze eksperymenty zostały przeprowadzone z sukcesem również na złożu węgla brunatnego Bełchatów. Tamte realia nie pozwoliły jednak na jej dalszy rozwój. Postęp w dziedzinie technologii materiałowych oraz technik wiertniczych stwarza obecnie realne szanse na wdrożenie technologii na skalę przemysłową. Istotne jest to, że nie stanowi ona konkurencji dla stosowanych obecnie metod klasycznych, ale może być realną i jedyną alternatywą dla zagospodarowania złóż, których ze względów środowiskowych czy trudnych warunków geologicznych nie da się eksploatować metodami klasycznymi.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM.
Szczegóły: nettg.pl/premium
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.