Uroczystości barbórkowe w Głównym Instytucie Górnictwa zawsze mają szczególny charakter ponieważ akademii towarzyszy ceremonia promocji doktorów i doktorów habilitowanych. Tak było także w w poniedziałek, 28 listopada. Nowe stopnie naukowe otrzymało 14 osób. Uroczystości barbórkowe były także okazją do uhonorowania zasłużonych pracowników GIG oraz podsumowania roku, którego dokonał dyrektor Instytutu prof. Stanisław Prusek.
Aula GIG w czasie poniedziałkowej uroczystości była wypełniona do ostatniego miejsca. Wśród gości byli m.in. wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik, parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie zarządów firm działających w sektorze wydobywczym, przedstawiciele uczelni i świata nauki, reprezentanci instytucji branżowych oraz dyrektorzy kopalń. Przybyłych przywitał prof. Stanisław Prusek, który w swoim przemówieniu nawiązał do wydarzeń roku 2022, w tym do rosyjskiej agresji w Ukrainie.
- Było to wydarzenie, które zmieniło dotychczasowy porządek światowy i wywarło wpływ na gospodarkę wszystkich krajów, szczególnie w Europie. Wywołany kryzy energetyczny, podobny do kryzysu naftowego w latach 70-tych ubiegłego wieku, potwierdza, że surowce energetyczne nie są zwykłym towarem wolnorynkowym, ale mogą stać się potężną dźwignią nacisku – powiedział szef GIG i przypomniał, że reakcją krajów UE na napaść były sankcje obejmujące zakaz importu surowców energetycznych z Rosji oraz szereg innych inicjatyw. Profesor wspomniał także o konferencji klimatycznej COP27 oraz o reakcji polskich władz na sytuację w Ukrainie i kryzys energetyczny.
- Rada Ministrów przyjęła 29 marca założenia do aktualizacji Polityki Energetycznej Polski do roku 2040. Zaktualizowana polityka ma uwzględniać czwarty filar – suwerenność energetyczną – przypomniał profesor, który zasygnalizował, że Polska będzie dążyć m.in. do rozwoju energetyki jądrowej.
- GIG jest jednostką naukową, która planuje aktywnie wspierać działania zmierzające do reindustrializacji Europy oraz kierunki zmian w krajowej polityce energetycznej – zapewnił szef Instytutu, który przedstawił także najważniejsze dane dotyczące jednostki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.