Ponad 200 osób uczestniczyło w konferencji pt. Wyzwania w gospodarce wodnej w trakcie transformacji. Konferencja, która odbyła się w środę (12 października) została zorganizowana przez Polską Izbę Ekologii i Główny Instytut Górnictwa.
Celem konferencji było omówienie problematyki dotyczącej środowiskowych skutków działalności wydobywczej, takich jak m.in. ograniczanie poziomu zanieczyszczeń wód oraz podniesienie poziomu retencji.
- Trzeba sobie zdawać sprawę, że proces transformacji sektora wydobywczego i energetycznego będzie skutkował pozytywnym ale również negatywnym oddziaływaniem na stan środowiska, a w szczególności na zasoby wodne - podkreślał podczas otwarcia konferencji Jan Bondaruk, zastępca dyrektora GIG.
- Realizacja celów transformacji docelowo prowadząca do całkowitego wygaszenia działalności wydobywczej to okres intensywnego wdrażania działań i realizacji projektów prowadzących do przebudowy struktury gospodarczej regionu. Zasoby pokopalniane, które mogą pełnić zarówno funkcje gospodarcze jak i ekosystemowe, w tym powiązane z procesem adaptacji do zmian, są istotnym elementem tego systemu - dodał.
Wystąpienia na temat odzysku wody i soli z wód kopalnianych oraz gospodarka wodami deszczowymi wygłosili również pracownicy Zakładu Ochrony Wód GIG Piotr Zawadzki i Ewa Janson.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.