Kolejne sesje na GPW będą zależeć od zachowania amerykańskiego S&P500. Jeśli indeks wybije się górą z konsolidacji, to warszawskie indeksy powinny kontynuować korekcyjne odbicie - ocenił w rozmowie z PAP Biznes Przemysław Smoliński, analityk BM PKO BP. Zamknięcie przez WIG20 sesji powyżej 1.450 pkt. byłoby potwierdzeniem kontynuacji korekty wzrostowej na GPW.
WIG20 w poniedziałek testował dolne ograniczenie średnioterminowego kanału spadkowego, a na wykresie pojawił się młotek. Kolejna sesja przyniosła wzrosty. Natomiast dwie ostatnie sesje - wczorajsza i dzisiejsza - to takie znaki zapytania: czy na rynek powrócą spadki czy też jednak dalej będzie korekcyjne odbicie - powiedział Przemysław Smoliński z BM PKO BP.
Wyraźnie widać, że inwestorzy mocno czekają na to, co wydarzy się na giełdach amerykańskich. Obroty nie były specjalnie duże - ani dziś ani wczoraj, natomiast na wtorkowej sesji - przy tym silniejszym wzroście - były już większe. Myślę, że w tej chwili sporo zależy od zachowania S&P500, który jest w kilkusesyjnej konsolidacji. Zobaczymy czy kolejne sesje przyniosą wybicie indeksu z tej konsolidacji, i czy to będzie wybicie górą czy dołem - dodał.
Analityk wskazał, że jeśli w USA powrócą spadki, to WIG20 również będzie zniżkować. Jeśli jednak S&P500 zakończy sesję wybiciem górą z konsolidacji to na warszawskiej giełdzie będzie kontynuowane korekcyjne odbicie.
Myślę, że to mogłoby być nawet silniejsze odbicie - nie tylko kilkusesyjne, a kilkutygodniowe, nawet w okolice 1.600 pkt. Zasięg tego ruchu w górę jak najbardziej mógłby być bardziej średnioterminowy niż krótkoterminowy - ocenił Smoliński.
Jak wskazał, zamknięcie sesji powyżej poziomu 1.450 pkt. przez WIG20 byłoby potwierdzeniem kontynuacji korekty wzrostowej na warszawskim rynku.
WIG20 zakończył czwartkową sesję spadkiem o 0,09 proc. do 1.418 pkt. mWIG40 poszedł w górę o 1,13 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,57 proc. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał 0,29 proc.
W ujęciu sektorowym na GPW wzrosły prawie wszystkie indeksy, a najmocniejsze były WIG-Spożywczy (+2,3 proc.), WIG-Odzież (+2,2 proc.) i WIG-Budownictwo (+2,1 proc.). Jedynymi indeksami, które zakończyły sesję na minusie, były WIG-Górnictwo (-1,3 proc.) i WIG-Motoryzacja (-0,1 proc.).
Obroty na szerokim rynku wyniosły ok. 785 mln zł, z czego ok. 667 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Najmocniej handlowanymi spółkami były Allegro (107 mln zł) i CD Projekt (92 mln zł).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.