Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.15 PLN (-3.26%)

KGHM Polska Miedź S.A.

257.20 PLN (-2.02%)

ORLEN S.A.

133.80 PLN (+0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.59 PLN (-8.63%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.92 PLN (-8.53%)

Enea S.A.

21.62 PLN (-7.13%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.35 PLN (+3.28%)

Złoto

4 574.90 USD (-1.70%)

Srebro

69.66 USD (-4.35%)

Ropa naftowa

112.19 USD (+4.68%)

Gaz ziemny

3.10 USD (-0.80%)

Miedź

5.37 USD (-2.72%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

34.15 PLN (-3.26%)

KGHM Polska Miedź S.A.

257.20 PLN (-2.02%)

ORLEN S.A.

133.80 PLN (+0.45%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.59 PLN (-8.63%)

TAURON Polska Energia S.A.

8.92 PLN (-8.53%)

Enea S.A.

21.62 PLN (-7.13%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.35 PLN (+3.28%)

Złoto

4 574.90 USD (-1.70%)

Srebro

69.66 USD (-4.35%)

Ropa naftowa

112.19 USD (+4.68%)

Gaz ziemny

3.10 USD (-0.80%)

Miedź

5.37 USD (-2.72%)

Węgiel kamienny

135.00 USD (-1.46%)

Nie ma zagrożenia klimatycznego

fot: IOŚ-PIB

Podstawowa pomoc dla rolników dotkniętych przez zjawiska pogodowe - to możliwość skorzystania z preferencyjnego kredytu na wznowienie produkcji rolnej

fot: IOŚ-PIB

Tak twierdzi Światowa Deklaracja Klimatyczna, której treść została opublikowana 18.08. 2022 r.. Podpisało ją ponad 1100 naukowców z całego świata, w tym kilku laureatów Nagrody Nobla.

Komentarze jakie na całym świecie ukazały się na ten temat mieszczą się w przedziale od entuzjazmu po sceptyczną ocenę możliwości praktycznego jej wykorzystania.

Ci pierwsi stwierdzają, że istniejącej fikcji politycznej, że to ludzie powodują większość lub wszystkie zmiany klimatyczne, oraz twierdzeniu, że nauka stojąca za tym pojęciem jest „ustalona”, zadano brutalny cios publikacją „Światowej Deklaracji Klimatycznej (WCD)” podpisanej przez ponad 1100 naukowców i profesjonalistów.

Nie ma kryzysu klimatycznego, twierdzą autorzy, którzy pochodzą z całego świata i deklaracje tę opracowali pod kierunkiem norweskiego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, profesora Ivara Giaevera. Deklaracja ta twierdzi, że nauka o klimacie przerodziła się w dyskusję opartą na wierzeniach, a nie na zdrowej samokrytycznej nauce.

Komentatorzy tego raportu cytują jego ustalenia, że powinniśmy uwolnić się od naiwnej wiary w niedojrzałe modele klimatyczne, a w przyszłości badania nad klimatem muszą kłaść znacznie większy nacisk na naukę empiryczną. Przepaść między światem rzeczywistym a światem modelowanym mówi nam, że daleko nam do zrozumienia zmian klimatycznych,

Deklaracja dalej stwierdza, że klimat Ziemi zmieniał się odkąd istnieje planeta, z naturalnymi okresami chłodu i ciepła. Nic dziwnego, że przeżywamy okres ocieplenia. Mówi się, że modele klimatyczne mają wiele niedociągnięć i nie są ani trochę wiarygodne jako narzędzia polityki globalnej.

Modele te wysadzają w powietrze działanie gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, ale ignorują wszelkie korzystne jego efekty. Raport ten stwierdza, że CO2 nie jest zanieczyszczeniem. Jest on niezbędny dla całego życia na Ziemi. Fotosynteza to błogosławieństwo. Więcej CO2 jest korzystne dla przyrody, zazieleniając Ziemię; dodatkowy CO2 w powietrzu sprzyja wzrostowi biomasy roślinnej na świecie. Jest również dobry dla rolnictwa, zwiększając plony i dostarczając więcej żywności.

To tylko wybrane fragmenty tej deklaracji, która burzy cały gmach teorii ocieplenia klimatu. Sceptycy zauważają, że choć deklaracja ta jest wydarzeniem o ogromnym znaczeniu, to zostanie zignorowana przez media głównego nurtu. Ale to nie pierwszy raz, kiedy wybitni naukowcy apelują o większy realizm w naukach o klimacie. Oczywiście, zieloni ekstremiści w środowisku akademickim, politycznym i dziennikarskim będą nadal argumentować za pożądaną realizacją polityki Net Zero.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Ta maszyna wyciągowa jest niespotykana. Działała jeszcze 10 lat temu...

Pszów konsekwentnie zagospodarowuje tereny po kopalni Anna. Ma najpiękniejszą w Polsce postindustrialną bibliotekę. Teraz czas na nowe wyzwania.

Ludzie PGG. Tajemnice kopalni Marcel: Górnik znajduje „drzewa łuskowate” sprzed 300 milionów lat

W podziemnych czeluściach inż. Aleksander Tomiczek, kierownik robót górniczych radlińskiej kopalni, wyszukuje odciski i skamieliny karbońskich roślin.

Korski: W górnictwie optymizmu nie widać. To mnie akurat nie dziwi

Historia górnictwa to nie tylko dzieje technologii i techniki, choć to one wydają się najatrakcyjniejsze. Dla mnie równie interesujące jest to, co z angielska bywa nazywane orgware, czyli organizacyjna i zarządcza strona mojego fachu. Staram się zrozumieć mechanizmy, które towarzyszą mi od zawsze. Nie zawsze jednak rozumiem ich sens, a czasem dostrzegam ich niekorzystne oddziaływanie. Jednym z takich elementów jest czas pracy pod ziemią w polskim górnictwie węglowym. Już przed II wojną światową postanowiono, że w normalnych warunkach będzie on wynosił siedem i pół godziny – liczonych od zjazdu pod ziemię do wyjazdu na powierzchnię. Wtedy kopalnie były niewielkie, a dojście do miejsca pracy nie zajmowało wiele czasu. Czas poświęcony na faktyczną pracę był więc stosunkowo długi.

Ludzie PGG. Z kopalni na podium mistrzostw świata. Niezwykła pasja Marcina Szebery z ruchu Marcel

W wolnym czasie tworzy precyzyjne modele okrętów z kartonu. Za swoją pasję zdobył tytuł w 2016 r. tytuł wicemistrza świata! Marcin Szebera, dyspozytor ruchu w kopalni Marcel chętnie opowiada o swojej pasji. - Z cierpliwością do tego hobby trzeba się urodzić – przyznaje.