- W piątek GPW pokazała relatywną siłę, a główne indeksy zyskały więcej od indeksów rynków bazowych. Udany był również cały tydzień, który miał wzrostowy przebieg - powiedział PAP Biznes analityk BM BNP Paribas Lukas Cinikas.
Dodał, że bardzo dobrze w czasie sesji zachowywały się walory spółek paliwowych, choć najmocniej wzrosły akcje PGNiG przełamując średnioterminową linię trendu spadkowego.
- Wyróżniał się również CD Projekt, którego kurs próbuje oddalić się od tegorocznych dołków, jednak dla tych akcji kluczowym oporem są okolice lipcowych szczytów znajdujące się nieco powyżej 105 zł za akcję. Dopiero ich przebicie pozwoliłoby myśleć o krótkoterminowym trendzie wzrostowym - powiedział Cinikas.
Jak wskazał analityk, wzrostom na krajowym parkiecie towarzyszyło umacnianie się złotego oraz mocne spadki rentowności krajowego długu.
- Rynek jest raczej mocno przekonany, że koniec podwyżek stóp w Polsce jest blisko i zaczyna wyceniać spadek aktywności gospodarczej w IV kwartale br. i na początku przyszłego roku. To będzie powodować presję na obniżkę stóp - powiedział.
- Relatywnie gorzej w piątek zachowywały się parkiety europejskie oraz krótko po otwarciu rynek z USA, co można wiązać z dzisiejszą publikacją PMI z głównych gospodarek, które były wyraźnie gorsze od rynkowych oczekiwań - dodał.
Jego zdaniem z technicznego punktu widzenia piątkowa sesja zbyt wiele nie wnosi. Ważne opory na WIG20 znajdują się na 1.750 pkt. i dopiero ich pokonanie mogłoby otworzyć drogę do mocniejszego odbicia w kierunku 1.850 pkt. W średnim terminie głównym trendem pozostaje trend spadkowy - powiedział analityk BM BNP Paribas.
WIG20 zakończył piątkową sesję wzrostem o 1,11 proc. do 1.701,73 pkt., WIG zwyżkował o 1,29 proc. do 54.105,89 pkt., a mWIG40 urósł o 1 proc. do 4.072,11 pkt. Nieco mniejsze wzrosty zanotował indeks małych spółek sWIG80, który poszedł w górę o 0,36 proc. do 17.079,66 pkt.
Obroty na szerokim rynku wyniosły 0,88 mld zł, z tego 0,68 mld przypadło na spółki z WIG20.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.