Komisja Europejska zatwierdziła 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekty związane z technologią wodorową - poinformowało w piątek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodano, że pierwszy projekt zgłosiło międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi polski Synthos.
Komisja Europejska i Polska zatwierdziła pierwsze projekty wodorowe w mechanizmie IPCEI Hydrogen - przekazano na Twitterze resortu klimatu i środowiska. Dodano, że KE zatwierdziła do 5,4 mld euro wsparcia dla 15 krajów członkowskich na projekt stanowiący przedmiot europejskiego zainteresowania (PCE) w łańcuchu wartości technologii wodorowej (IPCEI).
Zaznaczono, że wsparcie badań naukowych i innowacji oraz pierwszego zastosowania w przemyśle dotyczy konsorcjum w skład którego wchodzi polski Synthos.
W opublikowanej na stronach MKiŚ informacji wyjaśniono, że projekt o nazwie IPCEI Hy2Tech przygotowało i zgłosiło wspólnie piętnaście państw członkowskich: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Słowacja i Włochy.
Projekt ten pomoże osiągnąć istotny przełom technologiczny, w tym w zakresie nowych wysokowydajnych materiałów elektrodowych, bardziej wydajnych ogniw paliwowych, innowacyjnych technologii transportu, np. pierwszego wprowadzenia technologii mobilności opartej na wodorze. Oczekuje się, że IPCEI przyczyni się do utworzenia około 20 tys. bezpośrednich miejsc pracy - napisano.
Wyjaśniono, że projekt obejmie 41 projektów z 35 przedsiębiorstw, w tym 8 małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) i start-upów, prowadzących działalność w co najmniej jednym państwie członkowskim. Uczestnicy bezpośredni będą ściśle współpracować między sobą, a także z ponad 300 partnerami zewnętrznymi, takimi jak uczelnie wyższe, organizacje badawcze i MŚP w całej Europie.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.