Kredyt hipoteczny to jedno z największych i najpoważniejszych zobowiązań finansowych, jakie zaciągamy w ciągu swojego życia. Dzięki niemu możemy jednak spełnić marzenie o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Jako że kredyt hipoteczny opiewa na kilkaset tysięcy złotych, jego uzyskanie nie jest ani proste, ani szybkie. Przyszły kredytobiorca musi przejść przez cały złożony i skomplikowany proces kredytowy, aby podpisać umowę. Problemy mogą pojawić się już na samym początku, przy wyborze najlepszej oferty, spośród dziesiątek oferowanych przez banki.
Jak wygląda proces samodzielnego ubiegania się o kredyt hipoteczny?
W pierwszej kolejności, zanim jeszcze zabierzemy się za analizę aktualnych ofert bankowych dotyczących kredytów hipotecznych, musimy dowiedzieć się, jaką posiadamy zdolność kredytową. Najprościej można określić ją jako maksymalną kwotę, jaką byłby nam w stanie pożyczyć bank na podstawie m.in. naszych dochodów, liczby osób na utrzymaniu oraz posiadanych zobowiązań. Nie da się samodzielnie jej ustalić, a tym bardziej nie warto korzystać w tym celu z internetowych kalkulatorów, gdyż podawane przez nie kwoty zwykle nijak mają się do rzeczywistości.
Zdolność kredytową można określić na dwa sposoby. Pierwszym jest odwiedzenie poszczególnych banków i ustalenie zdolności w każdym z nich, a drugim skorzystanie ze wsparcia doradcy finansowego, który podczas jednego spotkania wyliczy naszą dokładną zdolność we wszystkich bankach.
Większość przyszłych kredytobiorców, widząc, jak długi, skomplikowany i żmudny jest proces starania się o kredyt hipoteczny, podejmuje jedyną, słuszną decyzję – zwraca się do doradcy finansowego. Zdj.: Envato
Następnie klient, wiedząc, jak wysoki kredyt hipoteczny może zaciągnąć, musi przeanalizować wszystkie oferty banków oraz wybrać spośród nich tę najlepszą i najbardziej dla niego opłacalną pod względem finansowym. Wymaga to posiadania wiedzy ekonomicznej, umiejętności analizowania ofert kredytowych, a niekiedy także znajomości sztuki negocjacji. Następnie należy złożyć wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami oraz oczekiwać na decyzję. Może być ona albo pozytywna, albo negatywna.
Współpraca z doradcą finansowym - kredyt hipoteczny w kieszeni?
Większość przyszłych kredytobiorców, widząc, jak długi, skomplikowany i żmudny jest proces starania się o kredyt hipoteczny, podejmuje jedyną, słuszną decyzję – zwraca się do doradcy finansowego. Jest to specjalista, który pomaga swoim klientom szybko i sprawnie przejść przez skomplikowane procedury bankowe oraz uzyskać pozytywną decyzję kredytową na zakup wymarzonej nieruchomości. Z jego wsparcia zdecydowanie warto skorzystać, gdyż znacząco skraca to czas potrzebny na uzyskanie kredytu oraz minimalizuje ryzyko popełnienia kosztownych błędów, za które będziemy płacili przez wiele kolejnych lat.
Doradca finansowy kredyt hipoteczny (https://sprawdzonydoradca.pl/opinie/904-kredyt-hipoteczny-krok-po-kroku-doradca-hipoteczny-proces-kredytowy) dobiera do indywidualnej sytuacji klienta, zwracając uwagę na jego sytuację, potrzeby oraz czynniki, które mogą zaistnieć w przyszłości. Pomaga dokładnie przeanalizować dostępne oferty oraz wyłonić spośród nich te, które okażą się najbardziej opłacalne w perspektywie długoterminowej. Jego wsparcie jest nieocenione także podczas zbierania dokumentów (doradca finansowy dostarcza klientowi dokładną ich listę), wypełniania wniosku oraz wyjaśniania wątpliwości, które mogą pojawić się w procesie wnioskowania o kredyt. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej doradca dokładnie analizuje wraz z klientem umowę, wyjaśnia jej warunki oraz towarzyszy podczas jej podpisywania. To wszystko bez żadnych kosztów obciążających klienta – wynagrodzenie doradcy wypłaca bowiem bank, z którym zawarta została umowa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.