W poniedziałek, 4 kwietnia, o godz. 17.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności odbędzie się spotkanie z Jarosławem J. Szczepańskim, autorem książki „O strajku, Manifeście Lipcowym, Jastrzębiu i tym co się tam działo do stanu wojennego opowiada Tadeusz Jedynak”.
Oprócz autora publikacji z czytelnikami spotka się żona Tadeusza Jedynaka – Maria oraz Grzegorz Stawski - uczestnik strajku w kopalni Manifest Lipcowy w sierpniu 1980 r., członek Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, sygnatariusz porozumienia jastrzębskiego, członek Prezydium Międzyzakładowego Komitetu Robotniczego „Solidarność” w Jastrzębiu-Zdroju, Prezydium Zarządu Regionu Śląska i Zagłębia, Krajowej Komisji Porozumiewawczej.
Książka „O strajku, Manifeście Lipcowym, Jastrzębiu i tym co się tam działo do stanu wojennego opowiada Tadeusz Jedynak” to opowieść o tym, co robił Tadeusz Jedynak, szef śląskiej podziemnej Solidarności, przed internowaniem i po internowaniu, a także przed aresztowaniem i po aresztowaniu. W sumie przesiedział ponad 28 miesięcy, z tego szesnaście z zarzutem zdrady państwa, za co ówczesny kodeks przewidywał karę śmierci.
- Dobrze, że tamten czas minął. Ale, jak w swoim pożegnalnym liście do przyjaciół napisał Tadeusz: „dbajcie o tę wolność!” - mówi Jarosław J. Szczepański. - Skonstruowana jest głównie z wywiadów przeprowadzonych z Tadeuszem przeze mnie w 1980, 1981, 1983, 1985, 1987, 1989 roku. Ale również z mojego ich opisania... a także opisania tego, co się działo w tamtych latach.
Autor książki od 1975 r. para się dziennikarstwem. Już na progu kariery w tej profesji zajmował się tematyką górniczą w Expresie Wieczornym. W 1981 r. był kierownikiem działu informacyjnego, a w 1989 r. sekretarzem redakcji Tygodnika Solidarność.
Publikował pod pseudonimami Sztraba, Śleper, Czesław Pstrowski, Jakub Kon, Globtrotter, JJS, Jotes, Szczepan. Od 1982 do 1989 r. współpracował z wydawnictwami drugiego obiegu - Tygodnik Wojenny, Tygodnik Mazowsze, Przegląd Wiadomości Agencyjnych, Spectator. Redagował w połowie lat 80. wydawany na Śląsku periodyk Górnik Polski.
W 1989 r. był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu jako sekretarz podzespołu górniczego z ramienia strony solidarnościowej. Po utworzeniu rządu Tadeusza Mazowieckiego objął stanowisko zastępcy dyrektora biura prasowego, następnie pracował jako komentator ekonomiczny Radia Wolna Europa. W 1988 r. został laureatem nagrody im. Jerzego Zieleńskiego za pracę dziennikarską dotyczącą polskiego górnictwa.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.