- Częścią sankcji ma być również blokada na różnego rodzaju węglowodory z Rosji - czyli ropę, gaz i węgiel. Raz jeszcze apeluję, żeby Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę, 2 marca, w Rzeszowie w czasie briefingu po spotkaniu z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Premier wskazał, że Polska może importować węgiel potrzebny do ciepłownictwa z Australii. Dodał, że rozmawiał w tej sprawie z premierem Australii Scottem Morrisonem.
- Jesteśmy gotowi wprowadzić embargo na węgiel z Rosji w każdej chwili, w każdym momencie. Potrzebuję tylko jednego słowa ze strony Komisji Europejskiej, że Polska nie zostanie za to w żaden sposób ukarana - powiedział Mateusz Morawiecki.
Przypomnijmy, że dzień wcześniej szef polskiego rządu także apelował o nałożenie embarga na węgiel z Rosji.
- Potrzebujemy zgody ze strony Komisji Europejskiej, aby nałożyć embargo, zakaz importu rosyjskiego węgla. Jesteśmy na to gotowi – powiedział we wtorek, 1 marca, w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu rozmawiał o sytuacji w Ukrainie z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Należy wspomnieć, że w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. do Polski sprowadzono ponad 6,2 mln t węgla, z czego 4,77 mln t stanowił węgiel energetyczny.
Na ogólną liczbą ponad 6 mln t sprowadzonego węgla, aż 4 mln t pochodziły z Rosji. Na kolejnych miejscach znalazły się Australia (1,15 mln t), Kolumbia (0,47 mln t) i Kazachstan (0,32 mln t).
W 2020 r. do Polski zaimportowano w sumie 12,82 mln t węgla, z czego 9,44 mln t z Rosji.
O tym ile Rosja zarabia węglowodorach piszemy w portalu netTG.pl .
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.