Już wkrótce w Katowicach ruszają nowe studia podyplomowe – ekokryminologia. Centrum Rozwoju Kompetencji GIG przygotowuje innowacyjne przedsięwzięcie ekoedukacyjne, którym są studia podyplomowe z zakresu zwalczania przestępstw oraz wykroczeń przeciw środowisku.
Przedsięwzięcie jest efektem współpracy naukowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Głównego Instytutu Górnictwa. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy naukowo-technicznej oraz karno-administracyjnej dla skutecznej ochrony środowiska i zrównoważonego gospodarowania jego zasobami. W programie studiów, oprócz problematyki prawnej, znajdują się m.in. takie zagadnienia jak: monitoring wód powierzchniowych pod kątem skażenia biologicznego i chemicznego, metody identyfikacji skażeń promieniotwórczych, nielegalne spalanie lub współspalanie odpadów komunalnych, postępowanie z odpadami niebezpiecznymi, wykorzystanie teledetekcji w działaniach wykrywczych i dowodowych.
Studia odbywać się będą pod patronatem honorowym Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Stanowić będą cenny wkład w poszerzenie wiedzy w zakresie zielonej kryminologii. Odnoszą się m.in. do planów Unii Europejskiej w zakresie zaostrzenia kar za przestępstwa środowiskowe oraz rozszerzenia zakresu obowiązującej obecnie dyrektywy UE w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne. Według danych UE, przestępczość związana z wykroczeniami przeciwko środowisku jest czwartą co do wielkości działalnością przestępczą na świecie, po handlu narkotykami, handlu ludźmi i fałszerstwach.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.