- Przedsiębiorcy nie powinni zastępować rządu w prowadzeniu polityki zdrowotnej. Weryfikacja szczepień przez pracodawców może doprowadzać do konfliktów między firmami a zatrudnionymi przez nich osobami - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy pozwalający pracodawcy na zweryfikowanie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, komentując proponowane zmiany w prawie dotyczące sprawdzania tzw. paszportów covidowych przez pracodawców ocenił we wtorkowym komentarzu, że przedsiębiorcy nie powinni zastępować rządu w prowadzeniu polityki zdrowotnej.
Weryfikacja szczepień przez pracodawców może doprowadzać do konfliktów między przedsiębiorcami a zatrudnionymi przez nich osobami - zaznaczył. Dodał, że analogicznie sytuacja wygląda w przypadku obowiązku posiadania przez konsumentów tzw. paszportów covidowych w celu korzystania z określonych usług.
- Rząd powinien użyć innych narzędzi by zachęcić obywateli do profilaktyki szczepień a nie wyciągać gorące kartofle z ogniska rękami przedsiębiorców - powiedział Abramowicz, cytowany we wtorkowym komentarzu przesłanym przez biuro rzecznika MŚP.
Poselski Projekt przygotowany przez grupę posłów PiS, składa się - jak mówił PAP Czesław Hoc (PiS) - z trzech filarów. Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika i jeśli nie będzie pracownik zaszczepiony, to będzie mógł zreorganizować pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu tam, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.
Drugi filar projektu dotyczy podmiotów leczniczych. Szef każdego podmiotu leczniczego, np. hospicjum, będzie mógł dać zarządzenie o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Jeśli pracownik nie zaszczepi się, ędzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy.
W myśl trzeciego, kluczowego elementu projektu - jeśli przedsiębiorstwo wykaże, że wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - ie będą go dotyczyć żadne restrykcje.
Według organizacji pracodawców przedsiębiorcy od dawna czekają na przepisy umożliwiające im sprawdzenie, który pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, ponieważ przepisy takie pozwoliłyby zapewnić bezpieczne warunki zatrudnienia w zakładach pracy.
Z badania przeprowadzonego przez Konfederację Lewiatan na początku sierpnia tego roku wynika, że 80 proc. pracodawców uważa, że powinno mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych i którzy są to pracownicy.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.