Stanisław Tokarski, pełnomocnik dyrektora ds. energetyki Głównego Instytutu Górnictwa, podkreślił podczas XXX Szkoły Eksploatacji Podziemnej, że dynamika zmian w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o klimat - jest ogromna. W ciągu 2 ostatnich lat nowa Komisja Europejska opracowała rewolucyjny pomysł na neutralność klimatyczną.
- Polski rząd ogłosił swoiste votum separatum w tej sprawie, podkreślając, że będzie do neutralności podążał swoją drogą. Potem mieliśmy Green Deal, a po nim pandemię i ogromne problemy z gospodarką. W lipcu pojawił się pakiet Fit for 55. Przegląd całego prawodawstwa UE potrwa około dwóch lat – mówił Tokarski.
Przypomniał, że import energii najpierw się zwiększył, potem spadł. Mamy eksport do Niemiec, Czech, Słowacji, przez pewien czas także do Szwecji. Pojawiła się swoista eksplozja w fotowoltaice. Był też groźny sygnał po awarii bloku w Turowie, że nie ma nowych dużych inwestycji w energetyce. Spółki nie podejmują decyzji inwestycyjnych. Nie wiadomo jak będzie działał system energetyczny i co z powołaniem NABE, na którą czekają spółki energetyczne chcące wydzielić do agencji swoje aktywa węglowe.
Tokarski podkreślił, że ceny energii poszybowały w całej UE. Ostrzegł o możliwym po 2025 r. ryzyku braku mocy w systemie elektroenergetycznym.
- Trwa batalia o moce sterowalne. Jednostek OZE przybędzie, ale jest problem z magazynowaniem tych mocy. Na początku roku wypadło w systemie z Turowa 4 GW, ale udało się odpowiednio zareagować. Jednak w 2025 r. wypadną moce węglowe z systemu. PSE opracowało plan rozwoju na l. 2030-40. Jeśli spojrzymy na PEP 2040 i planowane tam inwestycje – czas ich realizacji i wielkość mogą być w rzeczywistości inne niż te zaplanowane. Jaki będzie w tym czasie stan dostaw mocy? - pytał Tokarski.
Wyliczył, że w przyszłości tylko do zbilansowania potrzebnej w Polsce mocy w 2040 r. trzeba będzie 80 TWh i być może jest to miejsce dla węgla.
Patronat medialny nad SEP w Krakowie sprawuje Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca Trybuny Górniczej i portali nettg.pl i energia press.pl.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.