- Trzy największe krajowe indeksy giełdowe poprawiły w poniedziałek, 30 sierpnia, swoje wieloletnie maksima wyznaczone w ubiegłym tygodniu. W WIG20 mocne wzrosty notowały m.in. JSW i LPP, jednak na koniec dnia mocniejsze okazały się średnie spółki. Wzrostom w mWIG40 przewodził ING BSK, który wyznaczył nowy rekord notowań.
- Ostatnie sesje na GPW to wyraźna przewaga największych spółek. WIG20 po wybiciu z kilkumiesięcznej konsolidacji i przebiciu poziomu 2300 pkt kontynuuje dynamiczne wzrosty. Tym samym indeks największych spółek, a także mWIG40 zachowują się dużo lepiej niż sWIG80, a cały WIG zdołał przebić okrągły poziom 70 tys. pkt - powiedział kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego w BM BNP Paribas Michał Krajczewski.
- Po piątkowym gołębim przemówieniu szefa Fed w Jackson Hole na rynkach panuje apetyt na ryzyko. W poniedziałek wyraźnie umacniał się złoty i widać, że wzrosty na GPW zgrywają się z napływem kapitału zagranicznego - dodał.
WIG zakończył poniedziałkowe notowania wzrostem o 1,08 proc., poprawiając swój rekord wszech czasów do 70 526,66 pkt. WIG20 kontynuował wzrosty i zyskując 1,14 proc. wyznaczył nowe 2-letnie maksimum na 2350,23 pkt. Z kolei 14-letni szczyt poprawił indeks średnich spółek, rosnąc o 1,39 proc. do 5217,35 pkt. Jako jedyny pod kreską znalazł się sWIG80, który stracił 0,08 proc. do 20 995,06 pkt.
Obroty na GPW wyniosły 864 mln zł, z czego 670 mln zł przypadło na spółki z WIG20.
- W skali miesiąca WIG jest jednym z najlepszych indeksów na globalnym rynku akcji, a nieczęsto się to zdarza - zauważył Krajczewski.
W poniedziałek krajowe indeksy znalazły się w europejskiej czołówce. Na Starym Kontynencie na zamknięciu zwyżkowały niemal wszystkie indeksy, a niemiecki DAX poszedł w górę o 0,2 proc.
Amerykański S&P 500 rósł w tym czasie o 0,6 proc., a technologiczny Nasdaq o 0,8 proc. - oba notowały nowe śróddzienne historyczne maksima.
W ujęciu sektorowym na GPW traciły 3 z 15 indeksów, w tym przede wszystkim producenci gier i chemia - po 1,8 proc., a sektor spożywczy poszedł w dół o 0,1 proc.
Wzrostom przewodziły spółki odzieżowe (+3,1 proc.) oraz mediowe (+3,4 proc.), które wyznaczyły nowy szczyt notowań.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.