Zarząd Województwa Łódzkiego przyjął projekt planu sprawiedliwej transformacji Zagłębia Bełchatowskiego, aby ten teren mógł liczyć na dodatkowe pieniądze unijne w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia węgla brunatnego - podały w poniedziałek, 7 czerwca, służby prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Dokument zostanie teraz poddany konsultacjom społecznym, które potrwają od 8 do 21 czerwca - poinformowano.
Opracowanie planu transformacji Zagłębia Bełchatowskiego związane jest z przygotowaniem do uruchomienia Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji, w tym Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, obejmującego wsparciem regiony węglowe dotknięte negatywnymi skutkami zmian społeczno-gospodarczych w związku z przejściem na gospodarkę neutralną dla klimatu - podano w komunikacie.
Dodano, ze taki plan musi zostać przyjęty, żeby okręg bełchatowski mógł liczyć na dodatkowe pieniądze unijne w związku z przewidywanym zakończeniem wydobycia węgla brunatnego. Projekt dokumentu jest na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.
Planem zajmie się we wtorek Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego, na którą marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber zaprosił m.in. pełnomocnika rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Artura Sobonia - wiceministra aktywów państwowych i wiceministra funduszy i polityki regionalnej Waldemara Budę oraz przedstawicieli zarządu PGE.
Przebywający w poniedziałek z wizytą w regionie łódzkim premier Mateusz Morawiecki przyznał, że krajowa energetyka będzie podlegać dużym zmianom, choć są to zmiany rozpisane na dziesięciolecia, a nie na kilka lat. Wskazał przy tym, że Polski Ład ma stworzyć fundament pod przyszły rozwój: ekologiczny, przyjazny dla środowiska i dla społeczeństwa.
Jak mówił Morawiecki, rząd chce, by transformacja energetyczna odbywała się w atmosferze dialogu. Powołał się na przykład Górnego Śląska, gdzie - jak podkreślił - transformacja energetyczna jest trudniejsza, bo dotyczy większej liczby mieszkańców.
- Tak samo w Bełchatowie, gdzie jest dzisiaj bardzo ważna część polskiej energetyki: kopalnia Bełchatów, elektrownia Bełchatów, nieodzowny element naszego systemu elektroenergetycznego. Z całą pewnością nie dojdzie do żadnych gwałtownych ruchów, a zmiany będą uzgadniane społecznie, tak jak to robiliśmy na Górnym Śląsku, gdzie te zmiany były najpilniejsze - powiedział szef rządu.
Polityka klimatyczna Unii Europejsk- Zdajemy sobie sprawę, że jest to obszar ogromnych wyzwań. (...) Pewnie najprościej byłoby zostawić wszystko tak jak jest, ale w ramach Unii Europejskiej jest to niemożliwe, a wielkie środki, które stamtąd również dostajemy, (są - PAP) także na transformację energetyczną - podkreślił premier.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.