Tylko za pośrednictwem usługi Twój e-PIT złożono ponad 5,4 mln deklaracji - poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów. Dodano, że do urzędów skarbowych wpłynęło ponad 14,2 mln e-PITów za 2020 r. Resort przypomniał, że zeznania podatkowe można składać do 30 kwietnia.
Dodano, że zeznania PIT można składać nie tylko przez usługę Twój e-PIT, ale też system e-Deklaracje lub w formie papierowej.
- W usłudze Twój e-PIT złożono już ponad 5,4 mln deklaracji co potwierdza, że to bardzo popularny sposób na rozliczenie PIT - poinformował cytowany w komunikacie resortu minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński. Zachęcił osoby, dla których przygotowano zeznania roczne do zalogowania się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzenia swojego PIT, zanim zostanie on automatycznie zaakceptowany.
W ten sposób można jeszcze uwzględnić brakujące odliczenia, zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, do której ma trafić 1 proc. podatku - dodał.
Według szefowej Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej podatnicy coraz chętniej korzystają z elektronicznych form rozliczeń, czyli z usługi Twój e-PIT oraz z systemu e-Deklaracje. Do urzędów skarbowych wpłynęło już ponad 14,2 mln e-PITów za 2020 r. Urzędy szybciej zwracają nadpłatę podatku z zeznań elektronicznych - wskazała. Zapewniła, że podatnicy, którzy złożyli PIT przez internet otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni. Dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące - dodała.
Resort przypomniał, że usługa Twój e-PIT dostępna jest wyłącznie w e-Urzędzie Skarbowym na podatki.gov.pl. W jej ramach zostały przygotowane zeznania: PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej.
- Jeśli podatnik samodzielnie nie złoży swojego rozliczenia to w usłudze Twój e-PIT zeznania PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane i uznane za złożone z 30 kwietnia - wskazano.
Dodano, że gdy z rozliczenia będzie wynikać niedopłata podatku, to urząd skarbowy powiadomi o konieczności dopłaty podatku. Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na zapłatę.
- Po upływie tego czasu, ale nie wcześniej niż od następnego dnia po upływie terminu płatności podatku, będą naliczane odsetki - dodano.
- Z kolei zeznanie PIT-36 (w przeciwieństwie do rozliczenia PIT-37 i PIT-38), nie zostanie automatycznie zaakceptowane. Należy pamiętać, aby sprawdzić i uzupełnić to rozliczenie, a następnie je zaakceptować i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) - zaznaczono.
- Z kolei osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej samodzielnie wypełniają i przesyłają do urzędu skarbowego zeznanie PIT-36 lub PIT-36L. Mogą to zrobić w systemie e-Deklaracje, gdzie znaleźć można interaktywne formularze zeznań dla przedsiębiorców. Poprzez e-Deklaracje mogą również rozliczać się osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej - stwierdzono.
MF dodało, że w usłudze Twój e-PIT oraz w systemie e-Deklaracje można też złożyć oświadczenie PIT-OP i przekazać 1 proc. swojego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego, łącznie ze wskazaniem celu szczegółowego.
- Podatnicy korzystający z usługi Twój e-PIT mają automatycznie wskazaną OPP z ubiegłorocznego rozliczenia - podkreślono.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.