Rozmowa netTG.pl to nowa forma, którą prezentujemy na naszym kanale YouTube. Naszym pierwszym gościem był prof. Akademii Górniczo Hutniczej, dr hab. inż. Paweł Bogacz z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii krakowskiej uczelni, który jest także koordynatorem think thanku Górnictwo OK. W czasie rozmowy poruszony został m.in. temat umowy społecznej dla górnictwa, której zapisy zostały ustalone. Dokument ma zostać parafowany w środę, 28 kwietnia.
- Nikt chyba nie przypuszczał, że te rozmowy będą tak długo trwać – zwrócił uwagę ekspert. Przypomnijmy, że pierwszy raz powstanie umowy społecznej określono w porozumieniu zawartym przez stronę rządową i stronę społeczną 25 września 2020 r. Wówczas wskazano, że ma ona powstać do połowy grudnia 2020 r. Tak się nie stało i rozpoczął się „serial” negocjacyjny, w którym nie brakowało zwrotów akcji.
- Mam nadzieję, że to co niedługo zobaczymy, będzie można nazwać happy endem – przyznał prof. Bogacz, który zwrócił uwagę, że przed Polską teraz trudne zadanie związane z notyfikacją dokumentu.
- Nie znamy jeszcze poszczególnych jego zapisów, ale wiemy, jak one wyglądały dwa-trzy miesiące temu. Na tej bazie wydaje mi się, że można postawić hipotezę, że mamy happy end. Takie są moje ogólne wrażenia i obserwacje z uwzględnieniem tego, że w w ujęciu całościowym i ogólnym ten dokument został dobrze przygotowany i opisuje większości kluczowych dla branży kwestii – ocenił prof. Bogacz.
Podkreślił, że bardzo ważne jest to, iż określono wyraźnie kwestie czasu funkcjojonowania poszczególnych zakładów górniczych i stało się dobrze, że uwzględniono ich aspekt rozwojowy.
- Nie podchodzi się do nich tylko w zakresie ich końca, choć oczywiście to też tam jest zapisane – wskazał ekspert.
- Oczywiście najistotniejszą kwestią - poza datami funkcjonowania kopalń i szansami na ich rozwój - jest kwestia społeczna. Chodzi o podejście do samych górników i ich rodzin – przyznał i odniósł się do ustaleń w sprawie indeksacji wynagrodzeń.
- Określenie tego na okres czterech lat uważam, że jest odpowiedzialnym podejściem, patrząc na to z obu stron. Określa ono spokój i bezpieczeństwo socjalne ludzi, których to dotyka. Pozwala też wrócić do tego tematu, kiedy zobaczymy, co zmieniło się wokół – jak zmienił się świat, jak zmieniły się możliwości finansowania, bo jesteśmy przecież u progu nowego budżetu UE, u progu zmian, które wiążą się ze strategią Europejskiego Zielonego Ładu – powiedział ekspert.
W dalszej cześci rozmowy portlu netTG.pl poruszone zostały wątki dotyczące Polityki Energetycznej Polski oraz związanych z nią szans i wyzwań, wydzielenia aktywów węglowych i planów stworzenia Narodowej Agecji Bezpieczeństwa Energetycznego oraz tego, jak świat zwiększa swój apetyt na węgiel, co szczególnie jest widoczne w Azji. W tym kontekście unijne plany dekarbonizacji gospodarki można określić mianem awangardowych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
W USA odbywa sie pakiet klimatyczny w UE czekają na wasze papiery żeby je ? Wy dalej w to wiezycie ze KE sie zgodzi czy rząd szuka iskry żeby wyjść z UE a winni beda górnicy?