Projekt Regionalnej Strategii Innowacji Woj. Śląskiego 2030 (RSI) konsultuje samorząd tego regionu. Opracowanie ma być jednym z podstawowych dokumentów rozwojowych woj. śląskiego, obok strategii rozwoju regionu oraz jego planu sprawiedliwej transformacji.
Pierwszą wersję projektu Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji (TPST) dla woj. śląskiego zarząd woj. śląskiego przyjął 31 marca br. Dwa dni wcześniej przedstawiciele zarządu województwa przedstawiali jego założenia w trakcie obrad sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji.
Jak wskazywali wówczas, proces przygotowywania transformacji regionu zbiegł się z pracami nad przyjętą już aktualizacją jego strategii, zgodną z ideą europejskiego zielonego ładu. TPST woj. śląskiego ma być więc zgodny z najświeższym dokumentem strategicznym województwa. Dokumentem komplementarnym ma być Regionalna Strategia Innowacji.
Jak wynika z poniedziałkowej informacji na facebookowym profilu samorządu województwa, tego dnia odbyło się jedno ze spotkań konsultacyjnych projektu nowej RSI w formule online, z udziałem marszałka regionu Jakuba Chełstowskiego (poprzednie takie spotkanie odbyło się 31 marca).
Powstający dokument będzie aktualizacją dotychczasowej, obowiązującej strategii na lata 2013-2020. Do konsultacji włączone zostaną wszystkie środowiska innowacyjne, społeczne, samorządy, organizacje badawcze oraz przedsiębiorstwa i instytucje wspierające biznes - zadeklarowano na profilu urzędu marszałkowskiego.
Zgodnie z opublikowanym tam również programem poniedziałkowego spotkania m.in. przedstawiono na nim projekt RIS na tle obowiązującej już nowej strategii rozwoju oraz na tle przygotowań do nowego okresu programowania. Przewidziano wystąpienia marszałka, a także zaangażowanych w prace nad dokumentem urzędników departamentu rozwoju regionalnego urzędu marszałkowskiego i parku naukowo-technologicznego Technopark-Gliwice.
Woj. śląskie było pierwszym regionu w Polsce, w którym 18 lat temu powstała strategia innowacji dla regionu. Skupiono się w niej na stworzeniu sieci ułatwiającej przepływ informacji i współpracę między biznesem, nauką i administracją. Powstały pierwsze projekty wspierające transfer nowości technicznych z nauki do przemysłu - w obrębie perspektywicznych technologii.
Za priorytetowe dla zrównoważonego rozwoju woj. śląskiego już ok. 2006 r. uznano: biotechnologie, technologie dla energetyki, technologie ochrony środowiska, technologie informatyczne i telekomunikacyjne, technologie inżynierii materiałowej, technologie transportu i infrastruktury transportowej, technologie inżynierii medycznej, a także nanotechnologie i nanomateriały.
W pracach nad RSI na lata 2013-20 kierunki innowacyjności regionu ujęto tematycznie, z trzema inteligentnymi specjalizacjami: medycyną, energetyką i technologiami informatycznymi. Następnie, w 2018 r., uzupełniono je o: przemysły wschodzące oraz zieloną gospodarkę. Przedsięwzięcia z obszarów uznanych za inteligentne specjalizacje regionu mogą być preferowane przy udzieleniu wsparcia z unijnych funduszy.(PAP)
autor: Mateusz Babak
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.