Do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu IPCEI - poinformował wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślił, że wodór to przyszłość, energia przyszłości i albo weźmiemy udział w tym wyścigu, albo zostaniemy w tyle.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska poinformowali w piątek o starcie naboru dot. innowacyjnych technologii wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI (Important Projects of Common European Interest), który ma wspierać politykę gospodarczą i konkurencji UE.
- Wodór to przyszłość, to energia przyszłości (...) albo weźmiemy udział w tym wyścigu, albo zostaniemy w tyle - przekonywał Gowin na konferencji prasowej.
Wskazał, że technologie wodorowe mogą się istotnie przyczynić do obniżenia emisyjności gospodarki, co w przypadku Polski jest bardzo istotne. Uprościć funkcjonowanie wielu sektorów np. energetycznego, być szeroko wykorzystany w transporcie.
Gowin zauważył, że już dziś autobusy wodorowe mają znaczenie większy zasięg niż odpowiedniki elektryczne. Krócej się je też ładuje.
Wicepremier wskazał, że nawet jeśli dziś technologie wodorowe są drogie, to z czasem ich koszty będą maleć, będą udoskonalane i będą stawały się coraz powszechniejsze. Gowin poinformował, że do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu IPCEI.
Te projekty pozwalają gromadzić wiedzę i zasoby finansowe oraz umożliwiają współpracę podmiotów gospodarczych całej UE - podkreślił.
Dodał, że w ramach konkursu wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na realizację innowacyjnych projektów B+R, które będą mogły być finansowane w 100 proc. Na wsparcie będą mogły liczyć projekty obejmujące pierwsze przemysłowe wdrożenie technologii oraz inwestycje dot. infrastruktury wodorowej.
Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka wyjaśnił z kolei, że że zgłaszane przez przedsiębiorstwa projekty muszą się charakteryzować partnerstwem z innymi państwami UE.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.