Śląskie gminy, zwłaszcza górnicze, ucierpiały na pandemii. Spadły wpływy podatkowe. Zmiany poziomu wpływów z PIT i CIT są zróżnicowane w skali województwa. W układzie powiatowym w zakresie zmiany poziomu wpływów z PIT r/r w latach 2019-2020 zdecydowana większość powiatów wykazuje wartości ujemne.
Jak informują eksperci z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, którzy podsumowali ubiegły rok, najwyższe spadki odnotowano w: powiecie pszczyńskim (-13,16 proc.), Jastrzębiu-Zdroju (-12,14 proc.), powiecie raciborskim (-11,80 proc.), powiecie bielskim (-11,44 proc.) i powiecie wodzisławskim (-11,17 proc.).
- Natomiast wzrosty wpływów wystąpiły w przypadku pięciu jednostek: powiatu zawierciańskiego (+6,21 proc.), powiatu częstochowskiego (+5,62 proc.), Zabrza (+1,03 proc.), powiatu kłobuckiego (+0,92 proc.) oraz Siemianowic Śląskich (0,46 proc.). Pozostałe powiaty i miasta na prawach powiatu odnotowały spadki PIT w skali do -10 proc. W grupie tzw. powiatów ziemskich, w zakresie wpływów z PIT odnotowano spadek rok do roku o ok. -5,91 proc., natomiast w grupie miast na prawach spadek ten wyniósł ok. -3,9 proc. - wyliczają eksperci w comiesięcznym raporcie gospodarczym.
Ich zdaniem zmiany w wielkości wpływów z podatku CIT są o wiele bardziej zróżnicowane, a ich stabilność jest o wiele mniejsza niż w przypadku PIT. M.in. wahania CIT i konieczność zachowania tajemnicy statystycznej sprawiły, że w analizie pominięte zostało Jastrzębie-Zdrój.
Największe spadki CIT odnotowano w miastach: Zabrze (-66,17 proc.), Piekary Śląskie (-64,77 proc.), Dąbrowa Górnicza (-61,79 proc.), Katowice (-61,79 proc.) i Chorzów (-55,81 proc.). Z kolei, najwyższe wzrosty wpływów wykazano w: powiecie raciborskim (+172,59 proc.), powiecie żywieckim (+57,21 proc.), powiecie rybnickim (+46,61 proc.), Żorach (+26,70 proc.) oraz powiecie gliwickim (+18,38 proc.).
W grupie tzw. powiatów ziemskich, w zakresie wpływów z CIT odnotowano wzrost r/r o ok. 9,81 proc., natomiast w grupie miast na prawach powiatu wystąpił spadek na poziomie -42,91 proc.
- Można stwierdzić, że spowolnienie gospodarcze w pierwszej kolejności uderzyło w podmioty zlokalizowane w dużych ośrodkach miejskich, natomiast jak na razie oszczędziło mniejsze miejscowości. Zapewne jest to pochodną omawianego wcześniej spadku produkcji przemysłowej, ulokowanej głównie na obszarach miejskich – podkreślają eksperci UE w Katowicach.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.