- Kurs EUR/PLN w najbliższym czasie nadal będzie się poruszał w przedziale 4,47-4,50 - powiedział analityk BM mBanku Rafał Sadoch. Z kolei Izabela Sajdak z PFR TFI oceniła, że rentowności 10-latek mogą zmierzać w kierunku 1,4 proc.
"Eurozłoty cały czas pozostaje w wąskiej konsolidacji w przedziale 4,47-4,50 i nie spodziewam się, żeby to się zmieniło w najbliższym czasie. Rynek bardzo zachowawczo podchodzi do większej aprecjacji złotego z uwagi na ewentualną interwencję na rynku walutowym przez NBP. Widać, że inwestorzy boją się +spychać+ kurs EUR/PLN poniżej 4,47, z uwagi na wspomnianą interwencję - powiedział PAP Biznes analityk BM mBanku Rafał Sadoch.
Analityk podkreślił, że od strony fundamentalnej nie ma obecnie przesłanek do osłabiania się krajowej waluty.
- Patrząc na pozytywną sytuację na zagranicznych rynkach, m.in. na hossę na rynku akcyjnym, a także dobre dane z europejskich gospodarek, to nie ma podstaw, aby spodziewać się nagłego załamania się nastrojów na rynkach i wzrostu awersji do ryzyka. Dlatego konsolidacja EUR/PLN w przedziale 4,47-4,50 pozostaje aktualnym scenariuszem - wskazał.
W piątek ok. godziny 15.10 kurs EUR/PLN wynosi 4,4839 i jest blisko 1 gr niżej niż w czwartek po południu. Z kolei kurs USD/PLN wynosi 3,6975 - ponad 2 gr niżej jak w czwartek.
RYNEK DŁUGU
Rentowności krajowych 10-latek w piątek zniżkowały ok. 2,5 pb do 1,34 proc. Z kolei rentowności 5-latek są na poziomie 0,71 proc. (bez większych zmian), a 2-latki są przy 0,12 proc. (+0,61 pb).
- Pomimo wzrostu rentowności na świecie ceny polskich skarbówek pozostają stabilne, co jest widoczne w spreadach. Zawęziły się 10-letnie spready do bunda (166 pb) oraz Treasuries (3 pb) - poinformowała PAP Biznes zarządzająca funduszami w PFR TFI Izabela Sajdak.
Zarządzająca podkreśliła, że czynniki globalne będą w najbliższych dniach wpływać głównie na notowania 10-latek.
- Po wczorajszej aukcji stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych na ten rok wynosi 53 proc., co stawia resort finansów w dość komfortowej sytuacji i może wspierać polski dług w kolejnych tygodniach. Oczekuję jednak, że w najbliższych dniach polskim papierom 10-letnim będzie ciążyć sytuacja na świecie. Inwestorzy mogą testować poziom 1,4 proc. w przypadku 10-latek. Z kolei końcówka miesiąca oraz popyt ze strony banków powinien przyczynić się do stabilizacji notowań obligacji z krótkiego końca krzywej - oceniła.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.