Choć w kontekście epidemii koronawirusa oczy całego kraju skupione są głównie na śląskich kopalniach węgla kamiennego, także zakłady wydobywające węgiel brunatny odczuwają skutki kryzysu.
– W czasie pandemii zauważalny jest spadek zużycia energii elektrycznej, głównie z powodu ograniczenia produkcji przedsiębiorstw gospodarczych, nie wpływa to jednak na działalność operacyjną spółki. Energia elektryczna wytwarzana jest w PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna bez zakłóceń – wyjaśnia Sandra Apanasionek, rzecznik prasowy spółki.
Jak wiadomo, walka z zagrożeniem, jakim jest wirus, sprawiła, że spora część pracowników na całym świecie przeniosła się do tzw. biur domowych. Z oczywistych względów takie rozwiązania nie są możliwe w przypadku wydobywania surowców. Jakie więc procedury przyjęto w zakładach PGE GiEK, aby chronić załogę przed zakażeniami?
– Procedury pracy w PGE GiEK zostały dostosowane do decyzji podejmowanych przez administrację rządową. Spółka wykorzystuje również własne możliwości. Odbywają się posiedzenia sztabu kryzysowego, który odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, tym samym utrzymanie ciągłości produkcji energii elektrycznej – tłumaczy Sandra Apanasionek.
PGE GiEK ma opracowane procedury i – jak przekonuje rzecznik – od momentu wybuchu pandemii była i jest gotowa na różne scenariusze jej rozwoju. Podobnie, jak w wielu innych zakładach produkcyjnych w całym kraju, wprowadzono rozwiązania, które mają ograniczyć ryzyko związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
– Rotacyjny system pracy w oddziałach sprawia, że poszczególne zespoły mają ze sobą kontakt ograniczony do niezbędnego minimum. Wszędzie, gdzie było to możliwe, pracowników skierowano do pracy zdalnej. Spółka na bieżąco przekazuje też wszelkie informacje, dotyczące w szczególności podstawowych zasad ochrony przed koronawirusem, profilaktyki i kwarantanny. By skutecznie walczyć ze skutkami epidemii COVID-19, działamy wspólnie i odpowiedzialnie, co pokazują liczby zachorowań w PGE GiEK. W skali całej spółki zatrudniającej prawie 16 tysięcy pracowników, wirusem zaraziło się zaledwie kilku pracowników – informuje Sandra Apanasionek.
Wśród wprowadzonych rozwiązań można wymienić m.in.: pomiary temperatury przy wejściu do jednostek, zapewnienie środków do dezynfekcji i środków ochrony osobistej. Każdego dnia w zakładach PGE GiEK wydawane są tysiące maseczek ochronnych, rękawiczek i ponad pół tysiąca litrów płynów do dezynfekcji.
– Do tej pory zakupiliśmy dla pracowników prawie 1,9 mln maseczek oraz prawie półtora miliona par rękawiczek – informuje spółka.
Podobnie jak wiele innych spółek Skarbu Państwa, PGE GiEK w okresie pandemii zaangażowała się w szereg działań, które można opisać mianem społecznej odpowiedzialności biznesu.
Spółka wspiera placówki medyczne, domy pomocy społecznej i jednostki straży pożarnej.
– Pracownicy licznie angażują się w akcje charytatywne – realizują zakupy pierwszej potrzeby, szyją maseczki ochronne, pomagają w nauce dzieciom sąsiadów czy realizują zakupy niezbędnych materiałów ochrony osobistej, współpracując ze stowarzyszeniami, których są członkami. W ten sposób wspomagają sąsiadów, seniorów, szpitale i placówki pogotowia ratunkowego. Spółka organizuje również akcje krwiodawstwa, dzięki czemu honorowi dawcy krwi – pracownicy spółki w tym trudnym czasie, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, wspierają szpitale najcenniejszym lekiem. Podczas akcji zorganizowanych w czasie epidemii, górnicy i energetycy PGE GiEK oddali 80 litrów krwi – wylicza rzecznik spółki.
Od kilku tygodni trwa coraz intensywniejsze tzw. odmrażanie gospodarki. Co to oznacza dla PGE GiEK i czy spółka czuje się na ten proces gotowa?
Spółka zapewnia, że jednostki wytwórcze realizują i będą realizować potrzeby gospodarki i społeczeństwa w zakresie dostaw energii elektrycznej.
– PGE GiEK jest gotowa na spodziewany wzrost gospodarczy, w tym na zwiększenie wydobycia węgla w kopalniach węgla brunatnego w Bełchatowie i Turowie, który wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej w naszych elektrowniach – podsumowuje rzecznik.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.