System przesiewowego mierzenia temperatury z wykorzystaniem kamer termowizyjnych przygotowany przez Politechnikę Śląską pomaga już czterem śląśkim szpitalom w Gliwicach i Pilchowicach. Niebawem prawdopodobnie także w w Tychach. Urządzenie pozwala na wykrycie osób z gorączką wchodzących np. do szpitala, czy przychodni. System może być wykorzystany również w innych miejscach, jak np. galerie handlowe.
Technologia wykorzystująca kamery termowizyjne pozwala na sprawne uzyskiwanie kolejnych pomiarów w krótkich odstępach czasu. Otrzymany wynik, jeśli wzbudza podejrzenia, podlega dalszemu sprawdzaniu bez tamowania ruchu w wejściu do budynku.
– Pacjent podchodzi do kamery, zatrzymuje się na chwilę w polu widzenia i wtedy obsługa zdalnie mierzy temperaturę i stwierdza, czy może on wejść na teren szpitala. W przypadku wykrycia podwyższonej temperatury wdrażane są procedury wewnętrzne jednostek medycznych i badanie tych osób podejrzanych o gorączkę metodami potwierdzonymi klinicznie prezentuje zalecaną ścieżkę postępowania – mówi dr hab. Ziemowit Ostrowski.
System oparty o kamery termowizyjne opracował zespół w składzie: dr hab. Ziemowit Ostrowski, dr hab. Wojciech Adamczyk, dr i Damian Borys.
– Po wcześniejszych próbach trzech kamer termowizyjnych wybrano kamerę, którą zmodernizowano tak, aby umożliwić jej zdalne sterowanie przez personel szpitala, znajdujący się w oddzielnym pomieszczeniu. Zaproponowano pomiar temperatury kącików łzowych oraz wnętrza ucha, oba ze stałej odległości. Zgodnie z instrukcją pacjent powinien skierować w stronę kamery najpierw twarz, a później profil – w tym celu umieszczono w polu widzenia kolorowe pola, na które ma kierować wzrok – wyjaśnia prof. Piotr Folęga, dziekan Wydziału Transportu i Inżynierii Lotniczej Politechniki Śląskiej.
Naukowcy zaproponowali, aby termowizyjny monitoring osób wchodzących był wykonywany przez personel medyczny lub pomocniczy, pracujący w pomieszczeniu odizolowanym od miejsca przebywania osoby badanej.
- Na monitorze komputera wyświetlane są termogramy, a oprogramowanie kamery automatycznie wykrywa i oznacza obszary o podwyższonej temperaturze. Pomiar jest dokonywany w sposób ciągły i jeżeli tylko osoba badana pojawi się przed kamerą, to jest to mierzone i wyświetlane na ekranie. Nie jest konieczne specjalne uruchamianie pomiaru dla każdej osoby badanej – wskazuje Ostrowski.
– Kamera została zainstalowana przy głównym wejściu Zakładu Opieki Zdrowotnej MEDENw tymczasowo stworzonej śluzie pomiędzy zewnętrznymi drzwiami a wejściem do poczekalni. Monitoring temperatury przeprowadzany jest przez przygotowany personel, w godzinach pracy poradni – wyjaśnia Iwona Fulczyk, prezes MEDEN.
Z kolei w VITO-MED monitoring nadzorują oddelegowani do tego zadania członkowie służb mundurowych.
– Kamera działa całodobowo i jest obsługiwana przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej – mówi Małgorzata Dziedzic, dyrektor ds. medycznych w Zakładzie Opieki Zdrowotnej VITO-MED.
– Kamery termowizyjne są zainstalowane w wejściach do szpitala, jedna znajduje się w wejściu głównym , którym wchodzi personel, a druga kamera w wejściu do izby przyjęć, czyli będzie obsługiwała wszystkich pacjentów zgłaszających się samodzielnie lub przywiezionych przez karetkę – dodaje.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.