Na niemal rok przewidziano naprawę linii kolejowej, z której korzystają należące do holdingu PGE Kopalnia Węgla Brunatnego Turów oraz Elektrownia Turów w Bogatyni.
Rozpisanie na tak długi okres prac wynika z tego, że prace prowadzone są w ustalonych terminach, aby dojazd do kopalni i elektrowni odbywał się bez zakłóceń. Ale to niejedyna okoliczność. Linia kolejowa znajduje się w dolinie Nysy Łużyckiej, prowadząc odcinkami po polskiej, jak i po niemieckiej stronie. Odbywa się na niej bardzo intensywny ruch pociągów pasażerskich łączących Görlitz z Zittau, zatrzymujących się po polskiej stronie w Krzewinie Zgorzeleckiej, gdzie wsiadają pasażerowie z sąsiedniej niemieckiej miejscowości Ostritz.
- Na linii kolejowej, biegnącej przez Krzewinę Zgorzelecką, prowadzona jest naprawa toru. Wymieniane są podkłady, przeprowadzane jest naprawa obiektów inżynieryjnych i roboty okołotorowe. Prace rozpoczęły się w sierpniu i wykonywane są cyklicznie, w ustalonych terminach zamknięć torowych. PKP Polskie Linie Kolejowe SA zadbały by zapewniony był niezbędny ruch towarowy do kopalni w Bogatyni - informuje Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe we Wrocławiu.
Specyficzne położenie kopalni i elektrowni w worku turoszowskim powoduje, że dojazd koleją jest tam możliwy wyłącznie częściowo tranzytem przez terytorium Republiki Federalnej Niemiec. Przepustowość ograniczona jest parametrami technicznymi tej trasy, która jest jednotorowa i niezelektryfikowana. Intensywne jej użytkowanie powoduje konieczność napraw.
Aktualnie zgodnie z parametrami technicznymi linii, maksymalna dopuszczalna prędkości dla pociągów pasażerskich wynosi tam 80 km/h, a dla pociągów towarowych 60 km/h. Parametry te nie zostaną poprawione, lecz będą utrzymane w wyniku prac remontowych. Mają one potrwać do lipca 2020 r. Ich wykonawcą jest firma DOLKOM. Prace nie obejmują przystanku w Krzewinie Zgorzeleckiej.
Remont pozwoli utrzymać prędkość pociągów towarowych do kopalni w Bogatyni na poziomie 60 km/godz.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.