Aż do odwołania Politechnika Śląska zaprzestała prowadzenia zajęć w trybie kontaktowym. Obecnie zajęcia na uczelni są prowadzone tylko za pośrednictwem Platformy Zdalnej Edukacji, a posiadanie konta e-learningowego na Platformie i korzystanie z niego stało się warunkiem koniecznym do uzyskania zaliczenia zajęć.
Uczelnia wkroczyła w okres całkowitego przeniesienia się na tryb zdalnej edukacji. Jest to sytuacja nowa dla większości nauczycieli akademickich i studentów.
- Wspólnie cały czas się uczymy, poszukując i wdrażając nowe, coraz lepsze rozwiązania, korzystając w tym zakresie z oprogramowania Platformy Zdalnej Edukacji – czytamy w komunikacie prasowym.
Operatorem i administratorem Platformy Zdalnej Edukacji, dostępnej pod adresem https://platforma.polsl.pl/ jest Centrum Zdalnej Edukacji Politechniki Śląskiej. Centrum udostępnia dedykowany system informatyczny, przeznaczony do wspomagania oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Materiały merytoryczne w ramach poszczególnych kursów opracowują i udostępniają sami prowadzący zajęcia nauczyciele akademiccy ze wszystkich jednostek organizacyjnych Uczelni.
Jak informują służby prasowe uczelni, liczba przedmiotów realizowanych na Politechnice w trybie zdalnym w okresie zawieszenia zajęć dydaktycznych stale rośnie.
- W krótkim czasie, bo od 16 marca, czyli od dnia, gdy zgodnie z zarządzeniem rektora Politechnika Śląska przeszła na zdalny tryb kształcenia, obserwujemy bardzo dynamiczny przyrost kursów udostępnianych na Platformie Zdalnej Edukacji Politechniki Śląskiej. Jest to już nawet do kilkuset nowych przedmiotów dziennie, z których mogą korzystać zalogowani studenci – czytamy.
Tylko z ciągu ostatnich 24 godzin z 18 na 19 marca zarejestrowano 400 przedmiotów, które ze świata realnego zostały przeniesione do cyberprzestrzeni. Obecnie liczba tych przedmiotów na Platformie wynosi ok. 3000. Średnia dzienna liczba logowań studentów i nauczycieli akademickich wynosi ok. 30 tysięcy. Co warto zaznaczyć obecnie na Uczelni kształci się blisko 19 tys. studentów i doktorantów!
Dla prowadzących zajęcia został przygotowany do dyspozycji specjalny szablon do tworzenia materiałów edukacyjnych oraz oprogramowanie do samodzielnego tworzenia materiałów dydaktycznych i edukacyjnych, wykorzystywanych w kształceniu zdalnym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.