Do Japonii pojechała polska degalacja w skład, której wchodzą m.in. wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda oraz przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa i Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla. Uczestnicy chcą przyjrzeć się, jak wyglądają japońskie czyste technologie węglowe.
"Wizyta w Osaki CoolGen Corporation należącej do Chugoku Electric Power Co. Inc., która posiada instalację IGCC (blok gazowo-parowy ze zintegrowanym zgazowaniem węgla).
Wraz z przedstawicielami polskich Instytutów naukowo-badawczych (Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla) dyskutujemy i przyglądamy się zaawansowanym japońskim technologiom" - poinformował na portalu społecznościowym wiceminister Gawęda.
Wiceszef resortu aktywów państwowych już od dłuższego czasu zapowiadał wizytę w Japonii. - Ważne, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak przeprowadzić skutecznie proces transformacji energetycznej w Polsce opartej na surowcach kopalnych. Jednym ze sposobów może być zagazowanie węgla. Doświadczeń ze zgazowaniem węgla mamy bardzo dużo, więc jesteśmy dobrze przygotowani do tego, aby przenieść je do zastosowań biznesowych. Dobrym wzorem są tutaj Japończycy, którzy już wybudowali jedną taką elektrownię, a dwie kolejne są w trakcie budowy. Mamy już zaplanowane wizyty w Japonii – zapowiedział w ubiegłym roku wicemnister Gawęda.
Jak argumentował wiceszef MAP przykład japoński pokazuje, że elektrownie oparte na zgazowaniu węgla mogą spełnić rygorystyczne unijne normy emisji CO2, które zakładają emisję nie przekraczającą 550 g CO2 przypadające na 1 kWh wytworzonej energii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
I to jest zdrowe myślenie, uczmy się !!! Brawo za zainteresowanie czystymi technologiami dla paliw kopalnych. Oby nauka nie poszła w las.