O przyszłości europejskich regionów górniczych w kontekście zmian związanych z zieloną gospodarką rozmawiają uczestnicy konferencji pt. W kierunku zielonej gospodarki. Wydarzenie organizowane z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego odbywa się 27 i 28 stycznia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Rozpoczyna się spotkaniem informującym o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i możliwościach, jakie może on dać polskim regionom w przechodzeniu na zieloną gospodarkę. Inicjatorem i gospodarzem spotkania jest komisarz UE ds. spójności i reform Elisa Ferreira. Polska jest pierwszym państwem członkowskim, w którym fundusz zostanie oficjalnie zaprezentowany.
Elisa Ferreira, komisarz ds. polityki spójności i reform, podkreśliła, że każda transformacja kosztuje.
- Obiecujemy, że transformacja nie będzie dla społeczeństwa bolesna. To zobowiązanie Europy, by pomagać ludziom najbardziej dotkniętym transformacją. Unia proponuje wsparcie. Polska otrzyma na zmiany 2 mld euro. To tylko część środków. Musimy zredukować emisję gazów cieplarnianych, ale też zająć się osobami, które stracą pracę – podkreślała komisarz.
Dodała, że aby odnieść sukces, potrzebujemy przejrzystych, dobrej jakości planów przejścia na zieloną gospodarkę. Nowe miejsca pracy, podłączanie gospodarstw domowych do zielonych źródeł energii. Śląsk ma wiele do nadrobienia.
- Nie ma problemów polskich, problemów śląskich. Są jedne problemy – europejskie – poinformowała Elisa Ferreira.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister funduszy i polityki regionalnej, podkreśliła, że Polska chce rozmawiać i szukać możliwie najlepszych rozwiązań.
- Dwa tygodnie temu KE przedstawiła propozycję wsparcia dla regionów węglowych. To ważna pomoc, ale mamy też swoje obawy. Potrzeby Polski znacznie przewyższają budżet funduszu sprawiedliwej transformacji, czyli 7,5 mld euro, a co dopiero kwotę przeznaczoną dla Polski. Oprócz wsparcia finansowego konieczne jest zapewnienie sposobu i tempa wprowadzania zmian przystosowanych do lokalnej specyfiki – podkreśliła minister.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.