Poniedziałkowa, 18 listopada, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się małymi wzrostami i nowymi szczytami głównych indeksów, ale w ciągu dnia akcje spadały. Inwestorzy obawiają się o ostateczne losy negocjacji w sprawie wstępnej umowy handlowej USA-Chiny.
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,11 proc. i wyniósł 28 036,15 pkt. S&P 500 zyskał 0,05 proc. i wyniósł 3122,03 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,11 proc. do 8549,94 pkt.
W minionym tygodniu w piątek trzy główne indeksy ustanowiły rekordy, a Dow Jones po raz pierwszy przekroczył poziom 28 tys. punktów. W poniedziałek indeksy lekko poprawiły dodatkowo jeszcze swoje historyczne szczyty.
Stacja CNBC podała w poniedziałek, powołując się na źródła zbliżone do chińskiej administracji, że w Pekinie panują pesymistyczne nastroje odnośnie do podpisania umowy handlowej z USA po tym, jak ponad tydzień temu prezydent Donald Trump powiedział, że jeszcze nie podjął decyzji o zniesieniu ceł USA na chińskie towary.
Ponadto, chińscy urzędnicy podają, że między Waszyngtonem a Pekinem istnieją rozbieżności w zakresie liczby produktów rolnych z USA, jakie mają zakupić Chiny.
Początkowo amerykańskie giełdy zareagowały na doniesienia CNBC spadkami, ale w ciągu dnia straty zostały odrobione.
- Giełda wykazała się wyjątkową odpornością - ocenił Robert Pavlik, główny strateg inwestycyjny SlateStone Wealth.
Jego zdaniem jednak konflikt handlowy między Waszyngtonem a Pekinem, który zaczął się w zeszłym roku, pozostaje cały czas obciążeniem dla rynków, gdyż nie poprawia on wyników spółek, a dane makro pokazują większą słabość.
- Co istotne, problemy, z którymi rynki borykają się od początku roku, jeszcze bardziej nabrzmiały i stały się bardziej skomplikowane - powiedział Pavlik.
Wicepremier Chin Liu He, główny chiński negocjator, rozmawiał w sobotę z sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem handlowym Robertem Lighthizerem - poinformowało chińskie Ministerstwo Handlu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.