W listopadzie roczny wskaźnik cen wyniesie ok. 2,6 proc., a w ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrost wyniesie 0,1 pkt. proc. - oceniło w czwartkowym komentarzu do danych GUS Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.
Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2019 r. wzrosły o 2,5 proc. licząc rok do roku, a w porównaniu z wrześniem br. wzrosły o 0,2 proc. - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Usługi podrożały o 4,8 proc., a towary o 1,7 proc. rdr.
Eksperci MPiT podkreślili, że październikowe dane nt. inflacji wskazują na wyhamowanie wzrostu cen.
- Wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych spadł w ubiegłym miesiącu do poziomu 2,5 proc. rok do roku i był najniższy od maja br. - stwierdzili. Zwrócili uwagę, że w porównaniu z październikiem 2018 r. ceny wzrosły o 2,5 proc., co oznacza spadek o 0,1 pkt. proc. wobec wrześniowych danych (2,6 proc. r/r).
- Dane są zbliżone do oczekiwań Ministerstwa formułowanych przed miesiącem oraz zgodne ze wstępnym szacunkiem GUS - podkreśliło MPiT. Jego analitycy zwrócili uwagę, że na spowolnienie rocznego wzrostu cen w październiku br., największy wpływ miały spadające kolejny miesiąc z rzędu ceny paliw (o 4,8 proc.).
- W dalszym ciągu widoczne jest wygasanie dynamiki cen żywności, a październikowy, roczny wzrost cen w tej kategorii był najniższy od czerwca br. - stwierdzili.
W ocenie MPiT w listopadzie roczny wskaźnik cen wyniesie ok. 2,6 proc. "
- W ujęciu miesiąc do miesiąca, wzrost wyniesie 0,1 pkt. proc. Wzrost cen w ujęciu rocznym spodziewany jest w kategoriach łączność oraz restauracje i hotele - zaznaczyli eksperci resortu.
Według resortu w kierunku osłabienia presji inflacyjnej oddziaływać będzie oczekiwany dalszy spadek cen w transporcie - zarówno w ujęciu miesięcznym jak i rocznym.
Choć na przełomie 2019 i 2020 r. możliwe jest przyspieszenie dynamiki cen, co sygnalizuje m.in. NBP, to efekt ten powinien wyhamowywać w kolejnych miesiącach przyszłego roku.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.