Kwiatami, modlitwą podczas uroczystej mszy św. w archikatedrze, rodzinnym świetowaniem załogi w ogrodach i wspaniałym widowiskiem historyczno-muzycznym Polska Grupa Górnicza uczciła w niedzielę, 11 sierpnia, setną rocznicę wybuchu I powstania śląskiego.
"Górnicza" zamieszcza w najbliższym numerze relację z rocznicowych uroczystości PGG. Tygodnik wyjątkowo ukaże się tym razem w środę, w przeddzień Święta Wojska Polskiego (a także rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. oraz uroczystości Wniebowzięcia NMP).
Z okazji stulecia powstań, którym Polska zawdzięcza przyłączenie Górnego Śląska, minister obrony narodowej postanowił, że w 2019 r. tradycyjna defilada wojskowa odbędzie się nie w stolicy, lecz na ulicach Katowic. Pod hasłem "Wierni Polsce" przemaszeruje pod katowickim Spodkiem kilka tysięcy żołnierzy, przejedzie kilkaset pojazdów wojskowych, wozów bojowych i czołgów, przeleci w szyku paradnym kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców. "Górniczej" nie mogło zabraknąć podczas przygotowań do defilady, w której udział weźmie - także wyjątkowo - reprezentacja śląskich górników.
15 sierpnia w historycznym kalendarzu to również ważna rocznica wydarzeń, które dały bezpośredni impuls do chwycenia za broń w I powstaniu śląskim (nocą z 16 na 17 sierpnia 1919 r.). Określa się je mianem "masakry mysłowickiej": oddziały Grenzschutz Ost otworzyły ogień do ludności zgromadzonej pod kopalnią Mysłowice, zabijając siedmiu górników, dwie kobiety i 13-letniego chłopca, który przyszedł do zakładu po wypłatę dla swego ojca. W rocznicowym numerze "Górniczej" opisujemy miejsca, gdzie rozpoczęło się I powstanie ślaskie. Informujemy, w jaki sposób świętowana będzie tam setna rocznica.
W "Górniczej" nie zabraknie najnowszych informacji i publicystyki o branży. Jacek Madeja w artykule pt. "Piast musi przedłużyć życie" pisze o projekcie sięgnięcia po węgiel ze złoża Piast Głęboki.
Kajetan Berezowski opisuje ciekawy pomysł na ozdobienie pokryw aparatów tlenowych BG4, w których ratownicy z bytomskiej kopalni Bobrek brali udział w międzynarodowych zawodach.
Na rynku energii palącym problemem stają się ceny elektryczności pod wpływem rosnących kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jak im zaradzić? Jedną z radykalnych koncepcji wysuwa Forum Energii - opisuje ją Aldona Minorczyk-Cichy.
Jedna z najstarszych kopalń - Wieczorek w Katowicach - nie wydobywa już węgla i przeszła do SRK, ale likwidacja zakłądu górniczego, który mocno wpisał się w pejzaż i historię miasta, stwarza wiele specyficznych problemów. Zabytkowe obiekty na Nikiszowcu, w Giszowcu i Janowie są też szansą na rozwój. Niektóre z nich zostaną ocalone. O planach i zagadnieniach związanych z likwidacją kopalni opowiada na łamach "Górniczej" dyrektor Wieczorka - Andrzej Płonka w artykule "Zamknięta kopalnia ożyje?".
Niezwykle "żywo" zachowują się w kopalni... psy tropiące na usługach służb ratowniczych. Jednak ich przygotowanie do niezwykłej pracy pod ziemią wymaga cierpliwości i mistrzowskiego podejścia opiekunków. Zwierzęta bardzo łatwo mogą zniechęcić się trwale do pracy pod wpływem specyficznego mikroklimatu, ciśnienia, wilgotności i warunków gazowych w wyrobiskach. Szkolenie tropicieli w kopalni Barbara opisujemy w "Górniczej".
Najnowszy, 33 numer tygodnika oddamy do rąk Czytelników już w środę, 14 sierpnia. Szukajcie "Górniczej" i na bramach naszych kopalń. Życzymy przyjemnej lektury!
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.