W Wyższym Urzędzie Górniczym zostało opracowane „Sprawozdanie z działalności urzędów górniczych w 2018 roku”. Wzorem lat ubiegłych działalność urzędów górniczych została ujęta w aspekcie realizacji priorytetowych celów zawartych w „Strategii działania urzędów górniczych na lata 2018-2020”.
W raporcie przedstawiono roczną pracę urzędów w świetle zadań określonych przepisami prawa. Opisano m.in. działalność administracyjną urzędów górniczych, działalność kontrolną, represyjną, legislacyjną, informacyjną i wydawniczą.
Odrębne rozdziały poświęcono współpracy urzędów górniczych z organami administracji państwowej i innymi instytucjami publicznymi, współpracy z zagranicą oraz organizacji i zarządzaniu w urzędach górniczych.
Całość sprawozdania uzupełniają informacje dotyczące wypadkowości w górnictwie, a także opis działalności komisji powołanych przez prezesa WUG.
"Misja Wyższego Urzędu Górniczego to nadzór i kontrola nad ruchem zakładów górniczych od ich powstania aż do końca wykonywanej działalności górniczej. Główne zadania obejmują wiele aspektów działalności górniczej – od bezpieczeństwa i higieny pracy w ruchu zakładów górniczych poczynając, poprzez bezpieczeństwo pożarowe, ratownictwo, gospodarkę złożami kopalin i ochronę środowiska, zapobieganie szkodom, aż po rekultywację terenu po działalności górniczej. Naszym celem jest, aby działalność górnicza była prowadzona bezpiecznie, aby po pracy wszyscy wracali do domów cali i zdrowi (bo każdy wypadek - to o ten jeden wypadek za dużo), aby emerytura górnicza była wolna od skutków chorób zawodowych, aby – na koniec – działalność górnicza nie degradowała środowiska.
Zdajemy sobie sprawę, że prawidłowy ruch zakładu górniczego, w tym również bezpieczeństwo pracy, zależą od różnych przyczyn: naturalnych, technicznych czy ludzkich. Wiele jednak – i o tym także musimy mówić – zależy od jakości uregulowań prawnych warunkujących prowadzenie robót górniczych. Podstawowym aktem prawnym regulującym zasady prowadzenia działalności górniczej, jest dziś ustawa – Prawo geologiczne i górnicze z 2011 roku wraz z wydanymi na jej podstawie aktami wykonawczymi. Siedmioletni okres jej stosowania w praktyce pozwala nam wskazać kilka obszarów, w których przepisy prawa można zmienić, ulepszyć, co powinno spowodować poprawę szeroko rozumianego bezpieczeństwa działalności górniczej" - napisał we wstępie do sprawozdania prezes WUG dr inż. Adam Mirek.
Z dokumentem można się zapoznać poniżej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
WYŚWIETL ZAŁĄCZNIK