- Energetyka rozproszona może odegrać bardzo ważną rolę dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jest ona szansą dla obszarów oddalonych od tradycyjnych źródeł wytwórczych, które narażone są na częste przerwy w dostawach energii - powiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski w czasie I Forum Energetyki Rozproszonej „Jak uwolnić lokalną energię?”, które odbyło się w poniedziałek, 25 marca, w w krakowskim Centrum Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej.
Do udziału w Forum zaproszono przedstawicieli inicjatyw energetycznych, liderów środowisk biznesu, nauki oraz administracji rządowej i samorządowej zainteresowanych możliwościami wdrażania programów energetyki rozproszonej w różnych jej wariantach.
Jak poinformowało Ministerstwo Energii, przedmiotem debaty były perspektywy i uwarunkowania rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce zarówno na poziomie strategicznym, jak i praktycznym. Przedstawiciele klastrów energii i wiodący eksperci identyfikowali bariery rozwoju oraz szanse ich przełamania w celu obniżania kosztów energii, zwiększania bezpieczeństwa energetycznego i pobudzania lokalnej przedsiębiorczości na poziomie miast, powiatów, gmin czy pojedynczej miejscowości.
- Ministerstwo Energii na bieżąco prowadzi działania zmierzające do rozwoju energetyki rozproszonej. Jednym z nim jest inicjatywa klastrowa. Przeprowadziliśmy w 2018 r. dwa konkursy na Certyfikat Pilotażowego Klastra Energii, z których wyłoniono 66 najlepszych inicjatyw. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie w celu identyfikacji kluczowych barier rozwoju – wyjaśnił wiceminister Tobiszowski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.