Dwudziesty szósty eksponat wzbogacił tarnogórską kolekcję maszyn i urządzeń napędzanych parą, a należących do Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Chociaż obiekt trafił do niej kilka miesięcy temu, nadal nie udało się rozszyfrować jego danych technicznych.
- Nową maszyną mamy już na postumencie - powiedział nam Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
- To sprężarka, która pracowała w Siemianowicach Śląskich na szybie Michał. Stała ona tam wiele lat i cudem przetrwała - wyjaśnił.
Kolekcja lokomotyw i innych urządzeń parowych znajduje się w Tarnowskich Górach przy ul. Szczęść Boże, na północ od szybu Anioł. Utworzono ją kilkadziesiąt lat temu, w czasie udostępniania podziemi do zwiedzania.
Znajdują się tam zarówno tak wielkie obiekty, jak maszyna parowa wyciągowa typu Köppe K-7000, pracująca niegdyś w Kopalni Zabrze–Bielszowice w ruchu Pole Poręba, jak również mniejsze urządzenia, np. pompa parowa z zakładu wodociągowego na szybie Staszic w Tarnowskich Górach.
Dwadzieścia pięć eksponatów zostało opisanych wraz z danymi technicznymi na stronie internetowej tarnogórskiej kopalni. Najnowszy nabytek - jeszcze nie, gdyż SMZT nie posiada jak na razie kompletu informacji na temat sprężarki pozyskanej z Siemianowic Śląskich.
Trudno też powiedzieć, czy i kiedy kolekcja wzbogaci się o dalsze eksponaty.
- Wszyscy chcą nam dać maszyny za darmo, ale koszty przewiezienia i ubezpieczenia ich idą w dziesiątki tysięcy złotych, a na to nie stać naszego stowarzyszenia - mówi Grzegorz Rudnicki.
- Oczywiście, jeżeli coś ciekawego się pojawia, to można się zastanowić.
Tarnogórski skansen maszyn udostępniany jest zwiedzającym od 1976 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.