Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu ogłosiło nabór na przewodników po trasach turystycznych. Muzeum zaprasza do udziału w kursie na przewodnika po Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido w Zabrzu.
W rekrutacji na kurs przewodnicki poszukiwane są osoby otwarte, uśmiechnięte, obdarzone wyobraźnią i cechujące się wysoką kulturą osobistą. Kandydaci powinni być także elokwentni i posiadać dobrą dykcję. Potrzebna jest również dyspozycyjność i gotowość do pracy w różnych terminach, również w weekendy i w godzinach wieczornych - informuje MGW.
Muzeum preferować będzie kandydatów ze statusem emeryta górniczego, osoby mogące wykazać się uprawnieniami wychowawcy kolonijnego, posiadające predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą oraz starszymi i niepełnosprawnymi. Docnieniana będzie bardzo dobra znajomość języków obcych (angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego, czeskiego, węgierskiego). Atutem będzie też ukończenie studiów z zakresu górnictwa, geologii, historii, turystyki, pedagogiki.
Kurs przewodnicki składa się z dwóch etapów. Etap I (składający się z części teoretycznej i praktycznej) przygotuje przewodników po tzw. trasie rodzimej w kopalni Królowa Luiza. Odbędzie się w styczniu-lutym 2019 r. Etap II kursu przysposabiać będzie do obowiązków przewodnika po innych obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego. Warunkiem przystąpienia do drugiego etapu kursu będzie ukończenie pierwszego etapu. Termin drugiego etapu zostanie wyznaczony zależnie od potrzeb.
Na część teoretyczną złożą się 4 bloki tematyczne:
– wykłady z wiedzy ogólnej z zakresu historii Śląska, Zabrza, kopalń Guido oraz Królowa Luiza, Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, rozwoju techniki górniczej, geologii, kultury niematerialnej Górnego Śląska oraz turystyki industrialnej;
– zajęcia warsztatowe (metodyka pracy, pierwsza pomoc przedmedyczna, autoprezentacja, obsługa klienta);
– funkcjonowanie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu;
– zwiedzanie instruktażowe obiektów i tras turystycznych Muzeum Górnictwa Węglowego.
Część praktyczna obejmie prowadzenie wycieczek pod nadzorem doświadczonych przewodników.
Kurs w etapie I zakończy się egzaminem, po którym uczestnik uzyska licencję Przewodnika MGW. Koszt udziału w I etapie kursu wynosi 300 zł. Chętni powinni dostarczyć list motywacyjny, CV ze zdjęciem (zaopatrzone w klauzulę "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w celu włączenia mojej aplikacji do bazy kandydatów tworzonej na potrzeby przyszłych rekrutacji"). Dokumenty należy przesłać pocztą elektroniczną na adres nabory@muzeumgornictwa.pl lub dostarczyć do siedziby Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, przy ul. Jodłowej 59 - z dopiskiem na kopercie "kurs przewodnicki”. Termin złożenia dokumentów rekrutacyjnych upływa 31 grudnia 2018 r.
- Oferujemy pracę na umowę zlecenie, atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny czas pracy; szkolenia z obsługi eksponatów o cechach maszyn górniczych; udział w wydarzeniach kulturalnych i imprezach organizowanych w podziemiach kopalni i innych obiektach Muzeum Górnictwa Węglowego, nietypowe eventy - czytamy w komunikacie o naborze.
Dodatkowe informacje można otrzymać telefonicznie pod numerem: (32) 630 30 91 wewn. 1012 lub 1001. Szczegóły ogłoszenia dostępne są na stronie internetowej MGW o naborze.
Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu jest instytucją kultury Miasta Zabrze współprowadzoną przez Samorząd Województwa Śląskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kiedyś było inaczej. Ale najbardziej wartościowe osoby odeszły. Tu pomoże tylko zmiana sposobu zarządzania pracą Przewodników. Na każdym kroku widać brak kompetencji osób odpowiedzialnych za ruch turystyczny. Agatka robiła coś dla ludzi to poleciała, to samo kilka innych osób. Z Moniką już nikt się nie dogada. Jedno mówi, drugie robi. Jest źle i nie będzie lepiej. Teresa płacze a i tak robi co jej każą. Jest źle a będzie jeszcze gorzej. Teraz nas zweryfikują i pewnie połowa poleci. Tak pod płaszczykiem rozwoju. Dobrze, że mam emeryturę i nie muszę prosić się o zlecenia.
Stary Przewodnik ma rację. Najgorzej traktowani w MGW są Przewodnicy., a powinni najlepiej bo to od nas zależy wizerunek tej instytucji.
Może by tak zacząć szanować obecnych Przewodników? Co pani Aleksandro? Teraz to jakieś podchody, obserwacje i testy. Robicie miejsce dla nowych? Ciekawe co im zaproponujecie? Pewnie stres i ciągłe szkolenia za które nikt nie zapłaci. Albo szykany ze strony kierownictwa? Nic tylko się zapisywać i do roboty w warunkach o których nie chce mi się nawet pisać.