- Obecnie wydobycie realizowane jest dwoma wysokowydajnymi ścianami, z których osiągamy regularne wydobycie 11 tys. t węgla, trzecia jest w fazie likwidacji, a dwie są zbrojone - tłymaczy Trybunie Górniczej ADAM ROZMUS, główny inżynier górniczy ruchu Piast kopalni Piast-Ziemowit.
Nowy rok, nowe zadania. Domyślam się, że są ambitne. Czy tak?
Owszem, nie wyobrażam sobie, żeby miało być inaczej. Za nami trudny rok. W nowy wchodzimy z optymizmem – znowu fedrujemy. Przypomnę, że końcówka 2017 r. to dwutygodniowy postój szybu wydobywczego – jedynej drogi transportu urobku zarówno z wydobycia, jak i robót przygotowawczych. 27 grudnia 2017 r. wznowiono ruch skipu z poziomu 650, umożliwiając tym samym wydobycie z tego poziomu. Pełne zaangażowanie załogi oddziału szybowego naszego ruchu oraz brygad ruchu Ziemowit i brygad ZGRI umożliwiło szybkie przywrócenie funkcjonalności szybu II, a trwające w tym czasie działania pozostałej załogi pozwoliły na uruchomienie alternatywnej drogi transportu urobku z poziomu 500, umożliwiając tym samym wznowienie prowadzenia robót przygotowawczych już po pięciu dniach trwania postoju skipu.
Czy model funkcjonowania bieruńskiego zakładu górniczego nadal opierać się będzie na dwóch ścianach?
Obecnie wydobycie realizowane jest dwoma wysokowydajnymi ścianami, z których osiągamy regularne wydobycie 11 tys. t węgla, trzecia jest w fazie likwidacji, a dwie są zbrojone. Specyfika złoża „piastowskiego” wymusza konieczność częstych przezbrojeń ścian. W br. założyliśmy pięć zbrojeń i sześć likwidacji. Na dzień dzisiejszy przygotowanie nowych frontów eksploatacyjnych realizowane jest siedmioma kombajnami chodnikowymi. Zakładamy cele ambitne, ale – jak sądzimy - możliwe do realizacji.
Kopalnia to ludzie. Jak ocenia pan załogę i kadrę Piasta?
W naszej kopalni obserwujemy ciągły proces odmładzania załogi. Mamy to szczęście, że w Bieruniu funkcjonuje Powiatowy Zespół Szkół, kształcący jeszcze w kierunkach górniczych. Polityka zatrudniania absolwentów tej szkoły przynosi wymierne korzyści – do pracy przychodzą osoby zapoznane ze specyfiką pracy w kopalni. Ich proces adaptacji zawodowej przebiega sprawniej i tym samym szybciej pozyskuje się wartościowego pracownika. Trzon brygad stanowią najbardziej doświadczeni pracownicy, cieszący się uznaniem zarówno ze strony przełożonych, jak i kolegów. Ciągła optymalizacja zdolności produkcyjnych wymaga od całej załogi zaangażowania i dostosowania modelu pracy do potrzeb zakładu poprzez dyspozycyjność. Częste rotacje pracowników pomiędzy rejonami czy poszczególnymi oddziałami możliwe są dzięki dużej świadomości załogi. Z kolei kadra inżynieryjno-techniczna to zespół ambitnych, wykwalifikowanych ludzi, dbających o dobre relacje pomiędzy pracownikami. Chęć działania w zakresie usprawniania procesu produkcyjnego i korzystania z dobrych rozwiązań innych kopalń jest jednym z podstawowych założeń funkcjonowania ruchu Piast.
Jakie działania kierownictwo ruchu Piast przewidziało w planie na bieżący rok?
Ten rok będzie dla nas przede wszystkim czasem realizacji zadań wydobywczych i inwestycyjnych. Zaplanowaliśmy wydobycie na poziomie ponad 2,5 mln t i wykonanie prawie 11 km wyrobisk chodnikowych. Jeśli chodzi o inne działania, to będziemy kontynuować wiercenie do poziomu 1250 m dla rozeznania pokładów węgla i tym samym określenia kierunków rozwoju zakładu. Równolegle trwają przygotowania do rozpoczęcia prac w filarze ERG. Jest tam do pozyskania ok. 5 mln t węgla. Kopalnia Piast-Ziemowit posiada cztery zakłady przeróbcze, w których trwają ciągłe prace modernizacyjne na rzecz zwiększenia konkurencyjności naszego węgla poprzez dostosowanie oferty do oczekiwań rynku. Świadomość zadań w perspektywie spodziewanych trudności geologicznych w projektowanych i eksploatowanych ścianach powoduje, iż bardzo duży nacisk kładziemy zarówno na rozeznanie pól wydobywczych robotami wiertniczymi, jak i rozpoznanie innymi metodami przy udziale jednostek naukowo-badawczych, w tym Głównego Instytutu Górnictwa. Optymalizacja, innowacyjność i niekonwencjonalne metody stają się naszymi podstawowymi celami. To one zadecydują bowiem o przyszłości. kopalni.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Mowa o młodych pracownikach. Nikt tak głupi z młodych nie będzie zeby robił w tak niebezpiecznych warunkach za takie pieniądze. W bylejakim zakładzie zarobi teraz 2.5zl