Z końcem 2017 r. zlikwidowana została Okręgowa Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Teren, na którym działała, będzie teraz zabezpieczać stacja okręgowa zlokalizowana w Zabrzu – poinformował portal nettg.pl Robert Wnorowski, rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Zmiany przyniosła nowa strategia CSRG, która zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2018 r.
- Podstawowe zadania Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego SA, zawsze opierały się na czterech filarach. Oprócz działalności interwencyjnej, główny nacisk kładziemy również na działalność prewencyjną, szkoleniową i innowacyjną, a więc działania na rzecz wdrażania nowoczesnych rozwiązań i technologii służących ratownikom – mówi dr inż. Piotr Buchwald, prezes CSRG.
Obowiązująca od 1 stycznia 2018 r. nowa strategia CSRG w działalności typowo interwencyjnej opierać się będzie o trzy podstawowe Okręgowe Stacje Ratownictwa Górniczego, zlokalizowane w Wodzisławiu Śląskim, Jaworznie i Zabrzu. Nie należy zapominać o zawodowych pogotowiach specjalistycznych, które szczególnie w tej sytuacji zostały doposażone dodatkowo w nowoczesny sprzęt ratowniczy. To nowy obowiązek Jednostki Ratownictwa Górniczego nałożony zapisami Rozporządzenia Ministra Energii z dnia 16 marca 2017 r.
- To jest nasza powinność i obowiązek ażeby w sposób profesjonalny zabezpieczać wszystkie kopalnie węgla kamiennego i inne zakłady podziemne, równocześnie pokazując dużą elastyczność i zrozumienie, co do problemów, z jakimi muszą zmierzyć się w obecnej sytuacji przedsiębiorcy górniczy, realizując poszczególne zapisy art. 122 ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze – tłumaczy dr Piotr Buchwald.
CSRG działa nie tylko na rzecz "śląskiego węgla”. Stara się również pomagać górnikom Lubelskiego Zagłębia Węglowego, w realizacji zapisów Rozporządzenia Ministra Energii z 16 marca 2017 roku ds. ratownictwa górniczego, a także właściwego zabezpieczenia bardzo dużego zakładu górniczego, jakim jest Lubelski Węgiel Bogdanka.
I choć misja CSRG się nie zmieniła, to jednak założenia nowej strategii promują efektywniejsze działania poszczególnych służb ratowniczych tej Jednostki w realizacji najwyższych standardów bezpieczeństwa, obowiązujących w polskim górnictwie.
Należy też dodać, że decyzją Rady Ministrów CSRG, stała się przedsiębiorstwem o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym, niezależnie od tego, iż od dłuższego już czasu Jednostka ta stanowi niepodważalny punkt w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
No coz,prawie nie ma kopaln wBytomiu to i ratownicy odchodza. :(