Wtorkowa, 5 grudnia, sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się spadkami głównych indeksów. S&P 500 zanotował trzy spadkowe sesje z rzędu pierwszy raz od sierpnia.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,45 proc. do 24 180,64 pkt. Nasdaq Composite zniżkował o 0,19 proc. do 6762,21 pkt. S&P 500 spadł o 0,37 proc. do 2629,57 pkt.
W DJI najmocniej spadał Disney, zaś w S&P 500 najgorzej radził sobie sektor telekomunikacyjny.
Spółkom technologicznym nie udało się odrobić poniedziałkowych spadków. Mimo zwyżek w pierwszej części sesji Facebook, Amazon, Alphabet i Netflix zakończyły dzień lekko nad kreską, nieznaczne spadki odnotował zaś Apple.
Końcówka listopada i początek grudnia upływają na Wall Street pod znakiem podwyższonej zmienności notowań spółek technologicznych. Analitycy wskazują, że trwa rotacja w kierunku sektorów, które mogą więcej skorzystać na ostatecznym wejściu w życie ustawy reformującej amerykański system podatkowy.
Spółki z S&P 500 z najmniejszą efektywną stopą podatkową z ostatnich 12 miesięcy zachowywały się w listopadzie relatywnie gorzej od spółek najwyżej opodatkowanych.
Analitycy Jefferies prognozują, że indeks S&P 500 wzrośnie do końca 2018 r. do 2.885 pkt., czyli o 8 proc. względem poniedziałkowego zamknięcia. Ich zdaniem, reforma podatkowa może zwiększyć zyski przedsiębiorstw o 4-5 proc.
Rynek akcji w USA bacznie obserwuje działania amerykańskiego Kongresu zmierzające do ujednolicenia ustaw reformujących tamtejszy system podatkowy.
Izba Reprezentantów (IR) powołała członków komisji, która negocjować będzie z Senatem wspólny tekst legislacji. Wyższa izba Kongresu przedstawi skład w ciągu kilku dni.
Oprócz znanych dotychczas punktów spornych, na pierwszy plan wybiła się kwestia minimalnego progu opodatkowania przedsiębiorstw (AMT). Amerykańskie firmy wyliczają obecnie dwie kwoty podatku - jedną na podstawie aktualnego CIT (35 proc.), a drugą na podstawie AMT i ostatecznie płacą wyższą kwotę.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.