Rozwiązanie Głównego Instytutu Górnictwa pod nazwą „Mobilna platforma do pomiarów wybranych parametrów niskiej emisji” otrzymało wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie im. Stanisława Staszica na najlepsze produkty innowacyjne.
Mobilna platforma do pomiaru wybranych parametrów niskiej emisji to zestaw opracowanych w Instytucie laserowych mierników stężenia pyłu, dwutlenku i tlenku węgla, umieszczonych na dronie. Dzięki takiemu rozwiązaniu diametralnie skraca się czas procedury pomiarowej, ponieważ urządzenie, pobierając próbkę dymu wydobywającego się z komina, natychmiast bada jej skład. Urządzenie cechuje niezawodność działania w trybie „on line” i wysoka dokładność pomiarów, która pozwala na wskazywanie źródeł i wielkości emisji zanieczyszczeń.
Metoda pomiaru pozwala zarówno na ocenę gęstości zapylenia, jak i rozkładu granulometrycznego pyłów, w szczególności frakcji wdychalnych: PM1, PM2.5 i PM10, które są najbardziej szkodliwe dla zdrowia, oraz relacji CO do CO2 w spalinach. Dzięki wykorzystaniu niewielkich aspiratorów akumulatorowych i membran filtracyjnych zamontowanych w głowicach pomiarowych podwieszonych pod dronem, wyniki stężenia zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu mogą być następnie zweryfikowane w akredytowanym laboratorium GIG.
Nagrody wręczono 14 listopada 2017 r. w Warszawie. Konkurs organizowany jest przez Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, a jego celem jest promocja nowoczesnych produktów, technologii i usług.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.