Z początkiem października ruszyła II edycja Programu Stażowego „Energia dla Przyszłości” dla studentów i absolwentów najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Organizuje go Ministerstwo Energii we współpracy z PGE, PGNiG i Orlenem.
W rocznym stażu weźmie udział 27 najzdolniejszych studentów i absolwentów wyłonionych w postępowaniu rekrutacyjnych spośród blisko 160 chętnych. W trakcie naboru kandydaci musieli zaprezentować swoją wiedzę i umiejętności na temat elektroenergetyki oraz znajomość języka angielskiego. Ostatecznie komisja złożona z przedstawicieli ME i spółek wybrała przedstawicieli 10 najlepszych uczelni technicznych (według rankingu Perspektywy 2016): Politechniki Warszawskiej, Politechniki Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Łódzkiej, Politechniki Gdańskiej, Politechniki Poznańskiej, Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Politechniki Lubelskiej, Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
Celem projektu „Energia dla przyszłości” jest zbudowanie zaplecza kadrowego wspierającego rozwój innowacyjności i konkurencyjności sektora energii w Polsce. Dla uczestników przygotowano rozbudowane programy prezentujące specyfikę branży i poszczególnych obszarów energetyki. Staże potrwają od 1 października do 30 września 2018 roku i będą odbywały się równolegle w spółkach-współorganizatorach projektu oraz departamentach Ministerstwa Energii.
Oficjalna inauguracja drugiej edycji Programu, z udziałem przedstawicieli ME, firm oraz stażystów nastąpiła 29 września w siedzibie Ministerstwa Energii.
- Sukces pierwszej edycji sprawił, że kolejna jest naturalną kontynuacją naszych dotychczasowych działań. Podstawowy cel to pozyskanie najlepszych studentów i absolwentów wyższych uczelni do wzmocnienia zaplecza kadrowego dla polskiego sektora energetycznego i wspieranie ich w rozwoju na początku kariery zawodowej – powiedział wiceminister Michał Kurtyka gratulując stażystom przejścia przez eliminacje komisji rekrutacyjnej.
Pierwszą edycję programu stażowego „Energia dla przyszłości” zorganizowano w 2016 roku. Wzięło w niej udział 21 reprezentantów czterech uczelni technicznych, którzy przez rok zdobywali wiedzę i doświadczenia w różnych obszarach działalności branży - od strategii poprzez sprzedaż aż do badań i rozwoju - pod okiem cenionych ekspertów polskiej energetyki.
- Innowacyjny projekt jakim jest program stażowy „Energia dla przyszłości okazał” się atrakcyjny nie tylko dla samych stażystów, ale i dla nas jako pracodawców. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że kilkoro najlepszych absolwentów i uczestników pierwszej edycji znalazło zatrudnienie w kluczowych spółkach Grupy PGE. To kropla w morzu potrzeb, ale też znak, że idziemy dobrą drogą – stwierdził Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.