Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej współpracuje z Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. W br. WFOŚiGW otrzymał już 31 samochodów ratowniczo-gaśniczych, które tym razem trafiły do jednostek ochotniczej straży pożarnej w województwie śląskim, umożliwiając pełniejsze i bardziej efektywne przeciwdziałanie wszelkim zagrożeniom środowiskowym. Dzięki środkom z WFOŚiGW dodatkowo strażacy będą mogli zakupić sprzęt techniczny i ubrania specjalne.
Funduszu wyegzekwował na wszystkie te cele wysokości 4,5 mln zł. Kwota ta stanowi 25 proc. ogólnych kosztów tego przedsięwzięcia. Pozostałe kwoty pochodzą ze środków własnych OSP, gmin oraz dotacji Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Jednym z warunków otrzymania sprzętu było uczestnictwo w ostatnich latach w akcjach powodziowych, gaszeniu pożarów lasów, traw, usuwaniu skutków katastrof drogowych, budowlanych lub innych zagrożeń środowiska. Zasadność i celowość zakupu sprzętu, samochodów i wyposażenia będącego przedmiotem wniosku o dofinansowanie zadania ze środków Funduszu, została potwierdzona pozytywną opinią Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego
Warto tez wiedzieć, że strażacy woj. śląskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Czad i Ogień. Obudź czujność!” edukują społeczeństwo w dziedzinie bezpiecznego i ekologicznego ogrzewania mieszkań. Przypominają jednocześnie, że jednym ze sposobów tej działalności są wystąpienia do zarządów lub właścicieli budynków, przypominające o obowiązkach związanych rozpoczęciem sezonu grzewczego. Są to terminowe kontrole i przeglądy, usuwanie zanieczyszczeń, a także wyposażenie mieszkańców w czujniki tlenku węgla.
W ubiegłym sezonie grzewczym Państwowa Straż Pożarna w województwie śląskim odnotowała 1.351 zdarzeń związanych z ulatniającym się tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych, w których 842 osoby zostały podtrute, a 11 ( w tym 2 dzieci) poniosło śmierć. Odnotowano ponadto 14 266 pożarów spowodowanych przez urządzenia grzewcze na paliwa stałe, 238 pożarów wywołanych wadliwym funkcjonowaniem urządzeń na paliwa ciekłe i 636 pożarów urządzeń na paliwa gazowe. To wciąż bardzo dużo. Dlatego właśnie niezwykle istotnym jest uświadamianie mieszkańców województwa śląskiego w zakresie zagrożeń dla zdrowia ludzi i środowiska, jakie niesie za sobą korzystanie z nisko sprawnych urządzeń grzewczych, spalanie złej jakości paliw energetycznych, a także złego stanu technicznego urządzeń i instalacji kotłowych.
W trosce o bezpieczeństwo oraz czyste powietrze szyki zwierają również kominiarze, którzy zawarli porozumienie o współpracy pomiędzy działającymi w ich środowisku organizacjami kominiarskimi oraz Stowarzyszeniem Kominy Polskie. Krajowa Izba Kominiarzy popiera także kampanię prewencyjną „Czad i Ogień. Obudź czujność!” prowadzoną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i Państwową Straż Pożarną. Jak groźne jest zaniedbanie kominów świadczą statystyki. Państwowa Straż Pożarna w ub.r. odnotowała 14 266 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 238 pożary od urządzeń na paliwa ciekłe i 636 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe. W województwie śląskim było to ponad 1200 pożarów.
W galerii: chorzowska straż pożarna, której działalność wspiera WFOŚiGW w Katowicach (zdjęcia: archiwum straży pożarnej, Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.