W Wyższym Urzędzie Górniczym w czwartek (29 czerwca) odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone zmianom przepisów wykonawczych do ustawy Prawo geologiczne i górnicze, dotyczących zagrożenia klimatycznego w podziemnych zakładach górniczych – poinformowała portal górniczy nettg.pl Anna Swiniarska-Tadla, rzecznik prasowy Urzędu. Do udziału w obradach zaproszono przedstawicieli przedsiębiorców i związków zawodowych działających w górnictwie podziemnym.
Spotkanie odbyło się w związku z wątpliwościami dotyczącymi skutków wyliczania temperatury zastępczej dla czasu pracy wykonywanej pod ziemią przez pracowników w podziemnych zakładach górniczych. Problem ten zgłoszono podczas posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników, które odbyło się w poniedziałek (26 czerwca) w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim
Podczas obrad strony ustaliły m.in.: podjęcie działań zmierzających do stworzenia przepisów, określających wartości temperatury powietrza na stanowisku pracy i intensywności chłodzenia oraz zasady zatrudniania pracowników przy przekroczeniu tych wartości, w sposób analogiczny do regulacji z rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 28 czerwca 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, prowadzenia ruchu oraz specjalistycznego zabezpieczenia przeciwpożarowego w podziemnych zakładach górniczych, obowiązującego do dnia 30 czerwca 2017 r.
Ponadto - do dnia wejścia w życie proponowanych zmian - zalecono stosowanie dotychczasowych zasad określania wartości temperatury powietrza na stanowisku pracy i intensywności chłodzenia oraz zasad zatrudniania pracowników przy przekroczeniu tych wartości.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.