Doskonalenie technik poszukiwawczych przy użyciu sonaru to najważniejsze zadanie ćwiczeń ratowników z grupy Pogotowia Wodnego CSRG, którzy umiejętności sprawdzać będą we wtorek (20 czerwca) w Chorzowie.
Ratownicy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego z Bytomia ćwiczyć będą do południa na zbiorniku wodnym w rezerwacie Żabie Doły przy ul. Wiejskiej w Chorzowie.
- Ćwiczenia będą polegały na zatapianiu manekina w wodzie, a następnie próbie jego lokalizacji za pomocą sonaru. Ratownicy będą uczyć się obsługi sprzętu oraz interpretacji uzyskanych wyników - opisuje Robert Wnorowski, rzecznik CSRG w Bytomiu.
Specjalistyczne pogotowie wodne w Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego zostało powołane do usuwania skutków wdarcia się wody lub niekontrolowanego jej dopływu do wyrobisk górniczych. W kopalniach woda może nanosić też do pustek luźny materiał skalny i szlam, z którym uporać muszą się nurkowie-ratownicy. Rutynowym zadaniem pogotowia wodnego jest montaż i obsługa wysokowydajnych pomp w czasie akcji ratowniczych i prac profilaktycznych.
Pogotowie Wodne dysponuje wieloma takimi urządzeniami z silnikami elektrycznymi, diesla oraz na sprężone powietrze. Najwydajniejsza z pomp potrafi przetłoczyć 15 kubików wody na minutę i waży ponad pół tony. Najmocniejsza poradzi sobie ze słupem wody na wysokości nawet 200 m.
Przypomnijmy, że z uwagi na wieloraką specyfikę górnictwa wśród specjalistycznych grup CSRG oprócz pogotowia wodnego działają też pogotowia pomiarowe, górnicze, przeciwpożarowe, przewoźnych wyciągów ratowniczych oraz inertyzacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.