Ukazał się czerwcowy numer PGG Magazyn, a w nim sporo ciekawych materiałów. Tomasz Rogala, prezes PGG opowiada o planach i strategii spółki, „Niedziela Boża i nasza” – relacja z pielgrzymki mężczyzn do Piekar Śląskich, a także wywiad z Moniką Jordan-Młodzianowską, reżyserką pracującą nad filmem o ratownikach górniczych, jubileusz najstarszego chóru męskiego w Katowicach oraz materiał o orkiestrze, która grała dla Jana Pawła II.
Oto szczegóły.
Magazyn przytacza wypowiedź prezesa Tomasza Rogali z Europejskiego Kongresu Gospodarczego: – PGG jest i ma nadal pozostawać kluczowym producentem wysokiej jakości paliw stałych, zapewniając bezpieczeństwo rynku energetycznego i ciepłowniczego, a równocześnie uzyskując systematyczny wzrost wartości spółki. Osiągnie to dzięki dobrej, prawidłowej, dostosowanej do potrzeb gospodarce zasobami węgla, jego złożami i przeróbką pozwalającą uzyskiwać paliwa najwyższej jakości. Równocześnie zaś firma będzie nadal prowadzona w sposób zgodny z powszechnie uznawanymi zasadami społecznej odpowiedzialności biznesu.
To była 70 rocznica pielgrzymowania mężczyzn do Piekar Śląskich. Nie zabrakło tam także dziennikarzy Magazynu PGG. W relacji obszernie przytaczają słowa abp. Wiktora Skworca. M.in. te: „Bracia, nasze zadanie: Bonum facere – czynić dobro. W sprawie trzeźwości, ekologii, rodziny, niedzieli, metropolii… To nasze chrześcijańskie powołanie i zadanie: wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej – czynić dobro! Mieć na względzie dobro wspólne!”
Monika Jordan-Młodzianowska, to młoda reżyserka przygotowująca się do nakręcenia pełnometrażowego filmu o ratownikach górniczych pt. Żelazny most. Cym jest ów tytułowy żelazny most? "Ma w filmie dwojakie znaczenie. Dosłowne, bo chodzi o lutniociąg, który ratownicy wykorzystują „dźwiękowo” do porozumiewania się z odciętymi pod ziemią górnikami, oraz właśnie metaforyczne. „Żelazny” oznacza trwały, taki którego nie można łatwo spalić, czyli zostawić za sobą, co nawiązuje do wyborów, jakich muszą dokonać moi bohaterowie" - odpowiada reżyserka.
105 lat ze śpiewem, czyli historia najstarszego w Katowicach chóru męskiego. Założono go w 1912 roku w Piotrowicach przy kopalni Oheim (dzisiaj Wujek) pod nazwą Towarzystwo Śpiewacze Jutrzenka. Po latach zmienił nawę na Hejnał i to pod nią znamy go do dziś.
Górnicza Orkiestra KWK Sośnica ma 72 lata. Na ścianach jej siedziby zdecydowanie brakuje już miejsca na powieszenie nowych nagród, dyplomów. Występowali przed Janem Pawłem II i na czerwonym dywanie w Cannes. Do tego Niemcy, Hiszpania, Czechy, Słowacja, Wiedeń… Zwiedzili kawał świata i wszędzie jednakowo zachwycali grą i górniczymi mundurami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeżeli siedzi Naczelny ze Sośnicy na tym forum,to niech napisze i wyjaśni czemu 2 tygodnie temu przyszło pismo o urlopach górniczych i odprawach jednorazowych i to pismo odesłał,nikt nawet związki nie poinformowały o tym chodż wiedziały Może jakiś mądry związkowiec to wyjaśni co?????????
Baju baju bedziesz w raju,może w końcu ktoś coś napisze co słychać na Sośnicy,bo coś zamilkło???????????