Cyklon Debbie o potwornej sile, klasyfikowany przez meteorologów jako sztorm 4. kategorii, zaatakował we wtorek (28 marca) wybrzeże Australii na północy stanu Queensland. Szalejąc z prędkością do 270 km/h sparaliżował porty i kopalnie węgla.
- Cyklon dotarl do miasta Bowen na północ od Mackay, gdzie nadal sieje spustoszenie. Szybkość wiatru osiągała 250 do 270 km/h. Łamał drzewa, przewracał płoty, zrywał dachy. A woda zalewała niżej położone domy. Spadło ponad 500 mm deszczu – relacjonuje z Australii Wacław Turek, współpracownik portalu górniczego nettg.pl.
Zniszczenia są duże, ale tropikalny cyklon jeszcze nie ucichł. W Australii jest wilgotno i gorąco, temperatura wynosi 30 stopni Celsjusza, a meteorolodzy ostrzegają przed jeszcze silniejszymi opadami. W stanie Queensland tworzyć mogą się wezbrane strumienie powodziowe. Energetycy czekają na możliwość naprawienia zerwanych linii.
- Cyklon wpłynie nie tylko na region Queensland, ale uderzy też w gospodarkę całego kraju, ponieważ w tym właśnie stanie wydobywa się większość węgla koksującego, który jest drugim eksportowym towarem Australii – pisze portal businessinsider.com.au.
Światowy kryzys dostaw węgla koksowego?
W obawie przed niebezpieczeństwem wstrzymano pracę kopalń i portów przeładunkowych.
- Terminale załadowcze węgla w Abbot Piont, Zatoce Dalrymple i w Hay Point zostały zamknięte po wcześniejszym unieruchomieniu pociągów towarowych. Największe zniszczenia dotknęły zagłębie węglowe wokół Bowen. Pochodzi stąd prawie 60 proc. światowego eksportu morskiego węgla koksowego i odpowiednio 6 proc. węgla energetycznego. Jeżeli cyklon zniszczy jedynie linie kolejowe, energetyczne i porty, zakłócenia w podaży węgla okażą się tylko tymczasowe. Jeżeli jednak doszłoby do zatopienia kopalń, kryzys dostaw węgla potrwa znacznie dłużej – ocenia Vivek Dhar, analityk górniczy brytyjskiego Banku Wspólnoty Narodów (Commonwealth Bank).
Australijscy ekonomiści boją się powtórki kryzysu z 2011 r. po przejściu Cyklonu Yasi, który doprowadził do załamania się eksportu węgla i PKB Australii.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.