W czwartek (16 lutego) w Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się trzecie posiedzenie komisji do zbadania okoliczności i przyczyn tąpnięcia oraz wypadku zbiorowego zaistniałych 29 listopada br. w KGHM Polska Miedź SA Oddział ZG Rudna - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Urzędu.
Podczas czwartkowych obrad przedstawiono działania KGHM w odniesieniu do pisma prezesa WUG dotyczącego szczegółowej analizy stanu zagrożenia tąpaniami we wszystkich zakładach KGHM oraz aktualny stan usuwania skutków tąpnięcia w ZG Rudna.
Ponadto zaprezentowano wyniki dotychczasowych badań zdarzenia, prowadzonych przez OUG we Wrocławiu i wyniki dwóch opracowań naukowych. Przedstawiono też propozycję zawartości merytorycznej oraz spisu treści końcowego sprawozdania z prac komisji.
Ponowne posiedzenie zaplanowano na 8 marca br. Wówczas mają być formułowane wnioski dotyczące przyczyn i okoliczności tragicznego zdarzenia w ZG Rudna.
Komisja została powołana 30 listopada przez Piotra Wojtachę, który wykonuje obowiązki prezesa WUG. W jej skład weszło 17 osób. W tym gronie znaleźli się: eksperci z Politechniki Wrocławskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG oraz przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy - Oddziału w Legnicy, Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu i WUG. Przewodniczącym komisji został wiceprezes WUG Wojciech Magiera.
Pierwsze posiedzenie odbyło się 12 grudnia ub.r. Wówczas zapoznano się m.in. z danymi obrazującymi aktywnością sejsmiczną oraz zakresem robót eksploatacyjnych w rejonie objętym skutkami tąpnięcia.
Drugie posiedzenie zorganizowano 18 stycznia. Przedstawiono na nim stan prac związanych z usuwaniem skutków tąpnięcia, aktualny stan badań prowadzonych przez Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu wraz z oceną akcji ratowniczej, uwarunkowania dotyczące utrzymywania i oddziaływania Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych Żelazny Most, weryfikację lokalizacji i energii wstrząsów, które spowodowały tąpnięcie. Przeanalizowano także aktualny stan prac związanych z określeniem możliwości i zasad prowadzenia dalszej eksploatacji złoża w rejonie zaistniałego zdarzenia.
Przypomnijmy, że w wyniku tąpnięcia w ZG Rudna życie straciło 8 górników, a 9 zostało rannych. Do wstrząsu o sile 3,42 stopni w skali Richtera doszło w oddziale G23 w polu 21/2 na poziomie 1050. Była to największa tragedia w historii KGHM.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.