Do końca marca resort energii chce określić normy dla jakości paliw stałych, czyli głównie dla węgla - poinformowało PAP biuro prasowe ME. Zgodnie z zapowiedziami do obrotu nie będzie można wprowadzać węgla niespełniającego norm, a import tego surowca zza wschodniej granicy ma być ograniczony. Ustanowienie norm jakości paliw stałych jest jedną z rekomendacji Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, która ma pomóc w walce o czystsze powietrze w Polsce. Chodzi o projekt noweli ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz stosownych rozporządzeń.
Na razie nie wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie i czy przed następnym sezonem grzewczym 2017/2018.
Ministerstwo Energii informowało niedawno PAP, że nowe przepisy zobowiążą sprzedawców, by ci informowali kupujących o jakości i rodzaju sprzedawanego węgla. Do obrotu nie będzie można wprowadzać niesortowanego węgla oraz takiego, który nie spełnia norm jakościowych.
- Przepisy zawierają kryteria klasyfikujące węgiel do poszczególnych grup sortymentowych, także ze względu na właściwości chemiczne, tj. m.in. zawartość siarki, kaloryczność, zawartość części lotnych - mówił Mariusz Kozłowski z ME.
O wprowadzenie norm jakości paliw od dawna apelują organizacje społeczne i ekologiczne, które upatrują w złej jakości węglu - jakim Polacy palą w kotłach - jedną z przyczyn powstawania smogu.
Resort dodawał, że nowe przepisy mają ograniczyć napływ niesortowanego rosyjskiego węgla do Polski - zobligować dostawców to tego, by napływający do Polski węgiel był wcześniej poddawany sortowaniu.
Z Rosji napływa do Polski głównie węgiel niesortowany, zawierający zarówno miały, jak i węgiel lepszych gatunków, tzw. gruby i średni, o wyższej wartości energetycznej. Jest on sortowany w Polsce. Po przesortowaniu miały, stanowiące z reguły 30-40 proc. całości, są sprzedawane po niższych cenach, natomiast tzw. węgiel gruby i średni, o dobrych parametrach, trafia do ciepłowni i na rynek komunalny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.