Od 11 do 16 grudnia 2016 r. gościła w Polsce delegacja przedstawicieli Krajowej Agencji ds. Działalności Górniczej w Algierii (Agence Nationale des Activities Minieres – ANAM) pod przewodnictwem prezesa Hacene Hariati.
Jest to rządowa agencja odpowiedzialna m.in. za przyznawanie koncesji wydobywczych na terenie Algierii, promocję działalności wydobywczej oraz ocenę wpływu działalności wydobywczej na środowisko. Przez dwa dni delegacja przebywała w Głównym Instytucie Górnictwa, gdzie zapoznała się m.in. z działalnością Kopalni Doświadczalnej Barbara. Gości szczególnie zainteresowały aspekty stosowania materiałów wybuchowych do użytku cywilnego, proces certyfikacji oraz wymagania dyrektywy ATEX, dotyczącej stosowania urządzeń w przestrzeniach zagrożonych wybuchem.
Podczas spotkania przedstawione zostały doświadczenia GIG w realizacji projektów związanych z bezpieczeństwem pracy w przemyśle oraz wdrażania rozwiązań proekologicznych. Dr Jan Bonadruk, zastępca naczelnego dyrektora GIG ds. inżynierii środowiska, przedstawiając Centrum Czystych Technologii Węglowych, zwrócił uwagę na infrastrukturę badawczą tej placówki, na którą składają się laboratoria oraz instalacje pilotowe. Pozwala to na prowadzenie badań i prac usługowych w zakresie niskoemisyjnego wytwarzania energii z paliw kopalnych, wykorzystania węgla do wytwarzania gazów procesowych, np. wodoru, w tym monitorowania stanu środowiska z wykorzystaniem nowoczesnych technik analitycznych. Goście zwiedzili również Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer, najnowocześniejsze laboratorium w Polsce, zajmujące się badaniami promieniotwórczości naturalnej. W trakcie spotkania zostały określone możliwości współpracy, obejmujące zarówno działalność górniczą, bezpieczeństwo pracy, certyfikacje wyrobów, jak i specjalistyczne szkolenia kadry inżynieryjnej ANAM.
Wizyta algierskiej delegacji jest efektem ożywienia i rozwoju działalności górniczej w Algierii oraz realizacji umowy międzyrządowej mieszanej komisji algiersko-polskiej o współpracy gospodarczej, handlowej, naukowej i technicznej.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.