W piątek (23 września) obradowała Komisji do spraw Ochrony Powierzchni, gremium opiniodawczo-doradczego powołanego przez prezesa WUG. Analizowano "Program eksploatacji złoża rud miedzi w filarze ochronnym miasta Lubina w latach 2017-2019". Komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawiony program.
Komisję tworzy ekspertów wielu dziedzin. Nim zaopiniowano "Program eksploatacji...", wysłuchano koreferentów i stanowisk władz Lubina i dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu.
- Komisja zaleciła między innymi, aby w trakcie realizacji programu przedsiębiorca górniczy: kontynuował pomiary wpływów eksploatacji górniczej (pomiary geodezyjne i pomiary drgań gruntu), dokonywał okresowych i szczegółowych przeglądów budynków znajdujących się w zasięgu szkodliwych wpływów oraz podejmował odpowiednie działania profilaktyczne. Przedstawiciel władz miejskich Lubina podkreślił dobrą współpracę samorządu lokalnego z KGHM Polska Miedź SA. Zapewniono, że będą kontynuowane spotkania zespołów roboczych w ramach prac Zespołu Porozumiewawczego - trójstronnego z udziałem przedstawicieli Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu, władz miejskich i KGHM - informuje portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk, rzecznik prasowy Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach.
Rzecznik WUG podkreśla, że oddziaływanie podziemnych zakładów górniczych na powierzchnię jest przedmiotem wnikliwego zainteresowania nadzoru górniczego, czego przykładem jest nie tylko kilkunastoletnie już funkcjonowanie zespołów porozumiewawczych, powoływanych przez dyrektorów okręgowych urzędów górniczych.
- Od 2013 roku jednostki terenowe nadzoru górniczego wyznaczają rejony o najbardziej szkodliwym oddziaływaniu górnictwa na środowisko. Ta metoda nadzoru została wypracowana i wprowadzona w 2010 r., początkowo dotyczyła podziemnych wyrobisk, a następnie została rozszerzona także na oddziaływanie zakładów górniczych na powierzchnię - wyjaśnia rzecznik WUG.
Dodajmy, że w środę (21 września) podczas narady dyrektorów OUG i kierownictwa WUG omawiano sytuację w rejonach o najbardziej szkodliwym oddziaływaniu górnictwa na środowisko. W górnictwie węgla kamiennego takich rejonów wymagających szczególnej ochrony jest obecnie siedem. Wyznaczono je na terenach oddziaływania kopalń:
• Bobrek-Piekary,
• PG Silesia,
• ZG Janina,
• LW Bogdanka,
• Rydułtowy,
• Marcel.
Ich negatywne oddziaływanie na środowisko przejawia się przede wszystkim deformacjami terenu oraz wstrząsami.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.